FESTIVALUL ”ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU LA BRĂILA” ediția a-X-a , 19 - 25 SEPTEMBRIE 2016

FESTIVALUL ”ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU LA BRĂILA”

ediția a-X-a  ,  19-25 SEPTEMBRIE 2016

Tema Ediției: ”TEATRUL ÎNTRE POVESTE ȘI CRIZĂ”

Cea de-a X a ediție a Festivalului ”ZILE ȘI NOPȚI DE TEATRU LA BRĂILA” (19-25 septembrie) se află sub puterea unei sintagme și metafore , credem noi, simbolice.

Teatrul, acest minunat "mecanism de producere și împărtășire a poveștilor Omului către semenii săi", mai ales în aceste timpuri complicate și ...fluide are o răspundere majoră, cea de a îmbina povestea cu contextele istorice, politice și culturale , încercând o dublare a entertainement-ului cu reflecția și gândirea.

Este ceea ce încercăm și noi printr-o selecție riguroasă a spectacolelor, subsumate acestei  incitante teme. Am crescut chiar doza de provocare  a spectatorului, alegând spectacole care, în marea lor majoritate sunt realizate de regizori tineri, până în 30 de ani. Nu este întâmplător, pentru că am dorit ca și expresia artistică să fie una îndrăzneață, provocatoare, ca un posibil "manifest "al celor tineri și nu numai... Colective teatrale cunoscute și recunoscute, autori contemporani celebri și exemplari, regizori și actori legați prin legământul vârstei sau al profesiunii lor de credință, stiluri teatrale diverse dar , cumva, complementare, articulând un program ce vi se adresează, Dvs, spectatorilor și semenilor noștri, mai mult decât v-ați aștepta!

O ediție ce mai subliniază un mare eveniment, cred al întregului teatru românesc, redeschiderea oficială, după 2 ani și jumătate al acestui somptuos teatru, ”MARIA FILOTTI”.  O emblemă a Brăilei dar , sperăm o importantă fereastră a Teatrului Românesc către alte școli și voci teatrale europene!

Un moment unic, o întâlnire eveniment cu regizori aflați în prim planul fenomenului teatral național, precum: Radu Afrim, Cristi Juncu, Erwin Șimșensohn, Sânziana Stoican, Vladimir Anton, Ștefan Lupu, Slava Sambiși, Adrian Iclenzan, Radu Iacoban, Andrei și Andreea Grosu, Andrei Măjeri, Dragoș Alexandru Mușoiu, dar și cu actori de excepție, pe care cu siguranță îi cunoașteți, i-ați văzut, i-ați aplaudat: Marius Manole, Cecilia Bârbora, Medeea Marinescu, Ada Galeș, Emilia Dobrin, Florin Piersic Jr., Vlad Zamfirescu, Andi Vasluianu, Florentina Năstase, Ionuț Vișan ș.a.

Biletele pentru festival vor fi puse în vânzare la Agenția teatrului din Strada Mihai Eminescu nr.2 începând cu data de 23 august 2016,  ora 10. Tot la Agenția teatrală pot fi consultate tarifele, precum și detalii suplimentare legate de distribuția spectacolelor.

Rezervări bilete

           0239-613969 Agenţia teatrală

FESTIVALUL ”ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU LA BRĂILA”

ediția a-X-a  ,  19-25 SEPT. 2016

PROGRAM

Ziua I – Luni , 19 septembrie

Ora 18,00 - Sala Mare 

”SUNTRACK” (ÎN CĂUTAREA SUNETULUI PIERDUT ÎNTR-UN ORAȘ CU SOARE)

Scenariul și regia: Radu Afrim

PREMIERĂ ABSOLUTĂ

Ora 22,00 – Sala  Avantgarde 

„O NOAPTE UMOROASĂ” - 1h

Spectacol  cu Daniel Iancu (voce, chitară) și Costel Pătrășcan ( caricatură, gazdă)

Ziua II – Marți, 20 septembrie

Ora 17,00 – Sala  Avantgarde

Lansare volum de versuri „ ALTARELE MIRESMELOR TÂRZII ” de Georgeta Resteman

Prezintă prof. Valentin Popa. Evenimentul va fi urmat de o surpriză muzicală de excepție .

Ora 18,00 - Sala Mare

”MENAJERIA DE STICLĂ”  de Tennessee Williams

Regia Sânziana Stoican

TEATRUL ”TOMA CARAGIU” PLOIEȘTI – 2h 15 min.

Ora 20,30 - Sala Studio 

”CÂND TIMPUL NU SE MIȘCĂ” de Donald Margulies

Regia: Vladimir Anton

TEATRUL ODEON  BUCUREȘTI – 2 h

Ziua III – Miercuri , 21 septembrie

Ora 18,00 - Sala Mare

”CÂNTĂREAȚA CHEALĂ” de  Eugene Ionesco

Regia:  Veaceslav Sambris

TEATRUL EUGENE IONESCO – CHIȘINĂU (REP.MOLDOVA) - 1 h 30min.

Ora 20,00 - Sala Studio

”AGLAIA” după Aglaia Veteranyi

Regia și coregrafia: Ștefan Lupu

Centrul Cultural European pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, București - 1h 20min.

Ora 22,00 – Sala  Avantgarde 

„POVESTIRI MINEREȘTI ȘI PITROCELI MUZICALE” - 50min.

Recital al actorului și muzicianului Zoltan Octavian Butuc

Ziua IV- Joi, 22 septembrie

Ora 18,00 - Sala Mare

”MEMORIA APEI” de Shelagh Stephenson

Regia: Erwin Șimșensohn

TEATRUL NAȚIONAL  BUCUREȘTI - 2h.

Ora 20,30 - Sala Studio

”COPILUL PROBLEMĂ” de George F. Walker

Regia: Adrian Iclenzan

TEATRUL ”SICĂ ALEXANDRESCU” BRAȘOV – 1h 30 min.

Ora 22.15 - Sala Avantgarde

BELLES CHANSONS DES BOULEVARDS

(Chansonete frantuzești, swing jazz și piese românești de altădată)

DIANA TUDOR - solistă

ALEXANDRU BURCĂ - pianist

Durata: 1 H

 

Ziua V – Vineri, 23 septembrie

Ora 18,00 - Sala Mare

”APROAPE” de John Cariani

Regia: Vlad Cristache

TEATRUL ”TINERETULUI PIATRA NEAMȚ”  – 2h

Ora 20,30 - Sala Studio

”CASA CU PISICI”  de Radu Iacoban

Regia: Radu Iacoban

TEATRUL MIC BUCUREȘTI – 1h 30 min.

Ora 22,15 – Sala Avantgarde

„ACOUSTIC GENTLEMEN”

Recital de folk cu Raul Cârstea și Adi Manolovici- 1h

Ziua VI –Sâmbătă , 24 septembrie

Ora 17,30 - Sala Mare

”VESTUL SINGURATIC” de Martin McDonaugh

Regia: Cristi Juncu

TEATRUL ”NOTTARA” BUCUREȘTI  - 3h

Ora 21,00 Sala Studio

”The Sunset Limited” de Cormac McCarthy ,

Regia: Andrei și Andreea Grosu

UNTEATRU  BUCUREȘTI – 1h 30 min

Ziua VII –Duminică  , 25 septembrie

Ora 18,00 - Sala Mare

”EXPLOZIV” de Elise Wilk,

Regia: Andrei Măjeri

TEATRUL NATIONAL ”MARIN SORESCU” CRAIOVA   – 1h 15 min.

Ora 20,00 Sala Studio

”JOCUL DE-A VACANȚA”,  adaptare după Mihail Sebastian,

Regia: Dragoș Alexandru Mușoiu

TEATRUL COMEDIE   BUCUREȘTI – 1h 50 min.

 Ora 19,00 Sala Teatrului Fani Tardini Galați

     Premieră invitată în festival

       ”BUTOIUL CU PULBERE”

         Regia: Vlad Massaci

            TEATRUL ”FANI TARDINI” GALAȚI

 

     

Editia -X- 2016

 Festivalul "Zile si Nopti de Teatru la Braila", 19 - 25 septembrie 2016

ECHIPA EDIŢIEI 2016

Director de Festival şi Selecţioner – Lucian Sabados

Coordonatori Manifestări Culturale anexe Festivalului – Ciprian Buzoianu, Rodica Antonescu

Coordonatori Imagine şi ambientare spaţii – Gheorghe Mosorescu şi Carmen Rus

P.R. , Relaţii cu Publicul, Presă şi Publicitate – Rodica Antonescu, Ciprian Buzoianu

Site Festival, Grafică, Proiecţii, Clip Publicitar – Ciprian Buzoianu, Stefan Cudălbeanu, Anca Cismaru

Coordonatori departament Economic – Dorina Rus şi Mariana Armenciu

Coordonator Logistic şi Tehnic – Viorel Urse

Coordonator departament Administrativ – Bogdan Cogălniceanu

Protocol, Secretariat – Mariana Sîmpetru

Agenţia Teatrală – Daniela Mutu, Rodica Movilă

Sala Mare – Coordonator –Badiu Toea

Sala Studio – Coordonator – Mihail Ardeleanu

JoomShaper