Staff

ECHIPA EDIŢIEI 2013

Director de Festival şi Selecţioner unic – Lucian Sabados

Coordonatori departament Economic – Dorina Rus şi GeorgetaToma

Coordonator Logistic şi Tehnic – Viorel Urse

Coordonatori Imagine şi ambientare spaţii – Gheorghe Mosorescu şi Carmen Rus

Coordonatori Manifestări Culturale anexe Festivalului – Ciprian Buzoianu, Daniel Buglea

Coordonator departament Administrativ – Bogdan Cogălniceanu

Relaţii cu Publicul, Presă şi Publicitate – Rodica Antonescu, Ciprian Buzoianu

Site Festival, Grafică, Proiecţii, Clip Publicitar – Ciprian Buzoianu, Stefan Cudălbeanu, Anca Cismaru

Protocol, Secretariat – Mariana Sîmpetru

Agenţia Teatrală – Daniela Mutu, Rodica Movilă

Sala Mare – Coordonator – Ecaterina Muresan

Sala Studio – Coordonator – Mihail Ardeleanu

Sala Tineretului – Coordonator – Gheorghe Decu

Coordonator Voluntari – Daniel Buglea

Program Festival

PROGRAM FESTIVAL ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU LA BRĂILA, EDIŢIA A – VIII – A, 2 – 6 OCTOMBRIE 2013

Miercuri, 2 octombrie

Sala Mare ora 18.00

PARCUL - Teatrul Masca Bucureşti

1h 30'

Scenariul şi regia –Mihai Mălaimare

Scenografia – Sanda Mitache

Muzica – Gabriel Bassarabescu

Coregrafia – Mirela Siminiceanu

Distibuţia:

Sorin Dinculescu, Cosmin Creţu, Bogdan Angelescu, Mihai Mălaimare, Răzvan Teodorescu, George Pupăză, Ana Maria Ioniţă, Andrei Drăgulescu, Anamaria Pîslaru, Haricleea Bădescu, Nicolae Pungă, Dora Iftode, Alina Craita, Eugen Fetescu, Cristi Neacşu, Mădălin Mladinovici, Emilia Manea, Maximillian Nugnes, Aurel Sandu, Ioana Rufu

Faţa Teatrului/Intrarea Mihai Eminescu ora 17.00

COŞARII ALBI - Teatrul Masca Bucureşti

40'

Regia: Mihai Mălaimare

Distribuţia: Sebastian Ghiţă, Mihai Hurduc, Antonio Minca, Alex Floroiu, Mihaela Albu, Liana Pecican, Georgiana Vratiu, Marina Pleşa

Sala Studio ora 20.00

ILUZII - Teatrul ACT Bucureşti

1h 10'

de Ivan Vârâpaev
Traducerea: Bogdan Budeș

Regia: Cristi Juncu

Distribuţia: Diana Cavaliotti, Raluca Aprodu, Tudor Istodor, Andi Vasluianu

Casa de Cultură a Tineretului ora 20.30

MAI ÎNTÂI TE NAȘTI - Teatrul ANDREI MURESANU Sf. Gheorghe

1h 45'

de Line Knutson

Regia: Radu Afrim

Scenografia: Cristina Milea

Traducerea: Carmen Vioreanu

Fotografii: Radu Afrim

Distribuţia: Elena Popa, Claudia Ardelean, Fatma Mohamed, Cezar Antal, Sebastian Marina, Daniel Rizea, Ioana Alexandrina Costea

Joi, 3 octombrie

Esplanadă (zona Fântână) ora 16.30

O NOAPTE FURTUNOASĂ - Teatrul Masca Bucureşti

de I.L.Caragiale

Spectacol de statui vivante

Scenariul si Regia – Mihai Mălaimare

Scenografia – Sanda Mitache

Muzica – Cristian Vlad

Distributia: Sorin Dinculescu, Cosmin Creţu, Ana Maria Pâslaru, Dora Iftode, Valentin Mihalache, Emilia Manea, Cristian Neacşu, Nicolae Pungă, Robert Poianu, Alina Crăiţa, Ana Sivu Daponte, Oana Dragnea, Mihai Mălaimare

Sala Mare ora 18.00

ŞARAIMAN – Teatrul Odeon Bucureşti

un concept de Răzvan Mazilu

Cu Răzvan Mazilu

Stand-up comedy: Dan Badea

Muzica lăutărească de Romica Puceanu

Coregrafia: Nadar Rosano (Israel)

Dramaturgia coregrafică: Gina Şerbănescu

Casa de Cultură a Tineretului ora 20.00

OMUL CU CHITARA de Jon Fosse – Teatrul Municipal Turda

1h 5'

traducere: Daria Ioan

Regia:Mihai Mănuţiu

Scenografia (decor, costume): Adrian Damian

Design sonor: Ursachi Serban

Coregrafia: Vava Stefanescu

Light design: Lucian Moga

Distributia: Marius Bodochi, Razvan Corneci, Flavia Giurgiu

Vineri, 4 octombrie

Sala Mare ora 18.00

SCENE DIN VIAȚA INSECTELOR – Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”

de Karel & Josef Capek - mister psihedelic muzical

Direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză

Decorul şi costumele: Adriana Grand

Muzică originală: Tibor Cari

Distributia: George Costin, Adrian  Nicolae, Alexandra  Fasolă,  Nicoleta Hâncu, Sorin Miron

Durata spectacol- 1h 40’

 

Orchestra: Răzvan Apetrei – pian, Miron Sofian – saxofon şi clarinet, Samuel Tatu – trompetă, Mirel Liţă – trombon, Dan Alexandru - percuţie

Sala Studio ora 20.30

URÂTUL – Teatrul de Comedie Bucureşti

de Marius von Mayenburg

1h 30'

Traducere: Victor Scoradeţ

Regia : Vlad Cristache

Scenografia (decor, costume): Vladimir Turturica

Coregrafia: Arcadie Rusu

Design sonor: Andrei Nechifor

Distribuţia: Marius Stănescu, Delia Nartea, Constantin Cojocaru, Silviu Debu

Sâmbătă, 5 octombrie

Sala Mare ora 18.30

MEŞTEŞUGUL VIEŢII – Teatrul Bulandra Bucureşti

1h 20'

de Hanoch Levin

traducere de Moscu Alacalay şi Denise Idel

Regia şi light design Felix Alexa

Scenografia: Nina Brumuşilă
Cântece: Ada Milea
Ilustraţia muzicală: Felix Alexa
Coregrafie tango: Dan Măndiţă, Amalia Iscu

Distributia: Răzvan Vasilescu, Dana Dogaru, Dan Aştilean

Sala Studio ora 20.00

ÎNCĂ UN SPECTACOL FĂRĂ TITLU - Teatru dans

UNATC Bucureşti

50 min.

regia şi scenografia: Lorette Enache

Casa de Cultură a Tineretului ora 20.30
PEŢITOARELE de Avksentii Tzagareli – Teatrul Fani Tardini Galaţi
1h 40'
Regia, traducerea şi adaptarea: Ion Sapdaru

Scenografia: Lăcrămioara Dumitraşcu

Distribuţia: Ana Maria Ciucanu , Oana Preda Gheorghe, Cristian Gheorghe, Ciprian Braşoveanu, Carmen Albu, Aureliu Bâtcă, Lucian Pînzaru, Cristina Uja, Florin Toma, Svetlana Friptu, Petronela Buda, Vlad Ajder

Studenții: Răzvan Clopoțel, Corina Ivanov, Oana Mogoș, Roman Gobșa

Duminică, 4 octombrie

Sala Mare ora 18.00

CAMERA ALBASTRĂ (The blue room) de David Hare – Teatrul Maria Filotti Brăila

1h 40'

PREMIERĂ

Traducere de Iulia Lumânare

Regia: M. Chris Nedeea

Scenografia: Irina Moscu

Coregrafia: Andrea Gavriliu

Lithing design: Lucian Moga

Distribuţia: Narcisa Novac, Valentin Terente, Ramona Gângă, Adrian Ştefan, Elena Andron, Alin Florea, Corina Borş, Liviu Pintileasa, Mihaela Trofimov/Andreea Vasile, Emilian Oprea

SALA STUDIO ora 20.00

ANIVERSAREA – Teatrul Nottara Bucureşti

1h 40'

de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov

Traducere: Vlad Massaci

Regia : Vlad Massaci

Scenografia (decor, costume): Ştefan Caragiu

Mişcarea scenică : Mălina Andrei

Design sonor : Ilustraţia muzicală : Cristi Juncu

Distribuţia: Alexandru Repan, Catrinel Dumitrescu, George Alexandru, Ion Grosu, Ada Navrot, Dan Bordeianu, Camelia Zorlescu, Corneliu Dan Borcia, Gabriel Răuţă, Raluca Gheorghiu, Lucian Ghimişi, Diana Roman, Mihaela Subţirică, Daniel Popescu, Raluca Jugănaru, Ionuţ Angel, Corina Dragomir, Ciprian Duică, Eduard Epure

PREŢ BILETE FESTIVAL ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU LA BRĂILA

 TEATRUL ,,MARIA FILOTTI,,

BRĂILA

 

                         Conducerea Teatrului “Maria Filotti” Brăila reprezentată prin domnul LUCIAN SABADOS - manager , numit prin Dispoziţia Primarului Municipiului Brăila nr. 3499 din 25-07-2013.

   Având în vedere desfăşurarea Festivalului ,, Zile şi Nopţi de Teatru –ediţia-a VIII-a, Brăila 2013 în perioada 02- 06 octombrie ;

             În temeiul art. 40  din Codul muncii

Art.1.Biletele puse în vânzare pentru spectacolele din cadrul Festivalului Zile şi Nopţi de Teatru la Braila au următoarele preţuri :

     A.  Spectacole Sala Mare

                    - preţ întreg  40 lei/bilet;

                    - reducere acordata pe pachet la achizitionarea biletelor pentru cel putin două spectacole: 36 lei/bilet;

                 B.  Spectacole Sala Studio după cum urmează:

                    - pentru spectacolul „Iluzii”regia Cristi Juncu-Teatrul Act Bucureşti –

pret 40 lei/bilet;

                    - pentru spectacolul„Urâtul”-regia Vlad Cristache–Teatrul de Comedie Bucureşti –

pret 40 lei/bilet;

       - pentru spectacolul „Aniversarea” regia Vlad Masaci –Teatrul Nottara  Bucureşti –

pret 40 lei/bilet;

                    -  pentru toate celelalte spectacole pret: 24 lei/bilet;

                 C.  Spectacolele de la  Casa Tineretului

                     - preţ întreg  24 lei/bilet.

                 D. Se va oferi posibilitatea achizitionarii de abonamente pentru cel puţin

10 spectacole. Pretul biletului pentru astfel de abonati este de 24 lei/spectacol;   

                  E. Pentru categoriile de public spectator: elevi,studenti, pensionari, pretul biletelor este de 22 lei/spectacol. Reducerea acordata pe pachet la achizitionarea biletelor pentru cel putin 2 spectacole: pretul este de 13 lei/bilet.

             Art.2. Biletele se pun în vânzare la Agenţia Teatrală –str. Mihai Eminescu.Relaţii:

telefon 0239/613958 .

MANAGER,

LUCIAN SABADOS

                 

                                          

Prezentare

În perioada 2-6 octombrie 2013, Teatrul Maria Filotti din Brăila, cu sprijinul Primăriei Municipiului Brăila şi al Consiliului Local al Municipiului Brăila, organizează cea de a –VIII- a ediţie a Festivalului "Zile şi nopţi de Teatru la Brăila", ediţie a cărei temă, una generoasă, "Mari autori. Mari regizori", îşi propune să aducă în prim plan Excelenţa în teatru.

Vă aşteptăm alături de noi la această sărbătoare a Teatrului brăilean şi a celui naţional, un eveniment anual unic, deosebit, la care vor participa companii teatrale de excepţie: Teatrul Bulandra, Teatrul de Comedie, Teatrul Odeon, Teatrul Nottara, Teatrul Masca, Teatrul Act, Teatrul Andrei Mureşanu Sfântu Gheorghe, Teatrul Municipal Turda, Teatrul Fani Tardini, UNATC Bucureşti şi bineînţeles, Teatrul Maria Filotti. Spectacolele sunt semnate de nume mari are regiei româneşti precum: Mihai Mănuţiu, Victor Ioan Frunză, Radu Afrim, Felix Alexa, Vlad Massaci, Cristi Juncu, Mihai Mălaimare, Ion Sapdaru şi de regizori mai tineri, talentaţi, precum Chris Nedeea, Răzvan Mazilu şi Vlad Cristache, colaborator fidel al teatrului brăilean. Un moment remarcabil în programul acestei ediţii este reprezentat de prezenţa conferinţelor susţinute de Cătălina Buzoianu, Victor Ioan Frunză, Valentin Nicolau şi Mihai Ispirescu, care va evoca personalitatea marelui scriitor brăilean, Fănuş Neagu. De asemenea vor exista lansări de carte, colocvii teatrale, recitaluri şi expoziţii ale artiştilor plastici locali.

JoomShaper