Editia III - 2008

PROGRAMUL FESTIVALULUI ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU EUROPEAN - EUROPA VIA BALCANI

2008

Duminică, 7.09.2008

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Maria Filotti, Omul pernă de Martin McDonagh, un spectacol de Radu Afrim

Sala Centrului Cultural Pentru Tineret
Ora 20:30
Teatrul Naţional Bucureşti, Jocul ielelor de Camil Petrescu, regia Claudiu Goga

Clubul Festivalului
Ora 22:00
Seară muzicală cu sprijinul Bella Italia, Recital Cornel Cristei, Wanessa Radu

Luni, 8.09.2008

Sala Mare
Ora 18:30
Secţiunea Sebastian, Teatrul Naţional Mihai Eminescu Chişinău, Ultima oră de Mihail Sebastian, regia Alexandru Cozub

Sala Studio
Ora 19:00
Teatrul German de Stat Timişoara, Judecata de Barry Collins, regia Alexander Hausvater

Sala Centrului Cultural Pentru Tineret
Ora 20:30
Teatrul Nilüfer, Bursa (Turcia), Trădarea de Harold Pinter, regia Mehmet Ergen

Clubul festivalului
Ora 22:00
Seara Republicii Moldova - Seara Turciei

Marţi, 9.09.2008

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Metropolis Bucureşti, În rolul victimei de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia Felix Alexa

Sala Studio
Ora 19:00
Teatrul Act Bucureşti, Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia Mariana Cămărăşan

Sala Centrului Cultural Pentru Tineret
Ora 20:30
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim

Clubul festivalului
Ora 22:00
Seară muzicală cu sprijinul S.C. Titan Holding
Spectacol Iubirile lui Sebastian cu Marius Manole şi Rodica Mandache

Miercuri, 10.09.2008

Sala de conferinţe
Ora 12:00
Jocul de-a vacanţa - teleplay (videoproiecţie) Regia Geo Saizescu

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Dramatic şi de Păpuşi "Sava Dobroplodny" Silistra, (Bulgaria), Călăul Sanson de Hristos Hartomacidis, regia Ştefan Staicev

Sala Studio
Ora 19:00
Recital Tineri Laureaţi ai Galei Hop, Mangalia 2008

Sala Centrului Cultural Pentru Tineret
Ora 20:30
Teatrul Mic Bucureşti, Jacques sau supunerea de Eugene Ionesco, regia Florin Fătulescu

Clubul Festivalului
Ora 22:00
Seara Bulgariei

Joi, 11.09.2008

Sala de conferinţe
Ora 12:00
Colocviu -"Balcanii între pitoresc şi realitate". Teatrul Maria Filotti Brăila „Hotel Europa" de Goran Stefanovski, regia Radu Nichifor - spectacol lectură

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Dramatic Belgrad (Serbia), Mică trilogie a morţii de Elfride Jelinek, regia Nebojša Bradić

Sala Studio
Ora 19:00
Secţiunea Sebastian Facultatea Hyperion Bucureşti, Femei...femei după Mihail Sebastian , regia Rodica Mandache, Eusebiu Ştefănescu

Sala Centrului Cultural Pentru Tineret
Ora 20:30
Teatrul Sică Alexandrescu Braşov, Butoiul cu pulbere de Dejan Dukovski, regia Cristi Juncu

Clubul Festivalului
Ora 22:00
Seara Serbiei - Seara Greciei

Vineri, 12.09.2008

Sala de conferinţe
Ora 12:00
Steaua fără nume - (Videoproiecţie) Regia H. Colpy

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Caravan (Croaţia), Marlene Dietrich de Ana Tonković Dolenčić, Ivan Leo Lemo, Vlatko Broz, regia Ivan Leo Lemo

Sala Studio
Ora 19:00
Teatrul Naţional de Nord Salonic (Grecia) , De ce Madonna şi nu eu de Michalis Kokkoris, regia Lefteris Giovanidis

Grădina de vară (Str. Polonă colţ cu Str. Catolică)
Ora 19:30
Teatrul Municipal Baia Mare, Portugalia de Zoltan Egressy, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză

Clubul Festivalului
Ora 22.00
Seara Croaţiei - Seara Albaniei

Sâmbătă, 13.09.2008

Sala de conferinţe
Ora 12:00
Colocviu "Mihail Sebastian - Feţele tăcerii scriitorului", Lansare Medalie Jubiliară

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Metropolis Bucureşti, NoOne de Carmen Vioreanu, regia Carmen Vioreanu

Sala Studio
Ora 19:00
Secţiunea Sebastian, Teatrul Maria Filotti Brăila, eMeS după Mihail Sebastian, regia Ilinca Stihi

Sala Centrului Cultural Pentru Tineret
Ora 20:30
Teatrul Fani Tardini Galaţi, Femeia ca un câmp de luptă de Matei Vişniec, regia Eugen Făt

Clubul Festivalului
Ora 22:00
Teatrul Karov Tel Aviv (Israel), Căderea de Albert Camus, regia Nicu Nitai, Seara Israelului

Duminică, 14.09.2008

Sala Mare
Ora 18:30
Teatrul Odeon Bucureşti, Camera de hotel de Barry Gifford, regia Alexandru Dabija

Sala Studio
Ora 19:00
Secţiunea Sebastian, Teatrul Karov Tel Aviv (Israel), Shalom, domnule profesor de Mihail Sebastian, regia Nicu Nitai

Clubul Festivalului
Ora 22:00
Recital Recital Maria Răducanu (voce) si Krister Jonsson (chitară electrică, Suedia)

Sponsor S.C. Galmopan

Seară de închidere cu sprijinul CARREFOUR

JoomShaper