Editia II - 2006

PROGRAMUL FESTIVALULUI ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU EUROPEAN LA BRĂILA

9 -17 sept. 2006

Organizat de TEATRUL MARIA FILOTTI împreună cu Ministerul Culturii şi Cultelor, UNITER, CONSILIUL JUDEŢEAN BRĂILA, CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL BRĂILA şi PRIMĂRIA BRĂILA

SÂMBĂTĂ, 9 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00 Deschidere festival

Ora 18,30 - Teatrul Maria Filotti Brăila

Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare

Direcţia de scenă Victor Ioan Frunză

SALA STUDIO - Ora 20,30

Teatrul Nottara Bucureşti

Nu se ştie cum de L. Pirandello,

Regia Bocsardi Laszlo

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

O staţie... de Peca Ştefan, regia Carmen Lidia Vidu

DUMINICĂ, 10 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

TeatrulPowszechny Varşovia, Polonia

Pălăria florentină de E. Labiche, regia Piotr Cieplak

SALA STUDIO - Ora 20,30

Teatrul German de Stat Timişoara

Regele Cymbelin de W. Shakespeare

Regia Alexander Hausvater

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

Teatrul Luni de la Green Hours

Stă să plouă de L. Bugnar, regia Lia Bugnar

Sala de Conferinte - Ora 22.30

Teater Hosentreger Orchestra Muzica teatrului

Incursiune în atelierul de creaţie al compozitorului Tibor Cari

LUNl, 11 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Teatrul Naţional Tg. Mureş

Nora de H. Ibsen, regia Sorin Militaru

SALA STUDIO - Ora 20,30

Teatrul Dramatic de Stat Klaipeda, Lituania

Totul despre femei de M Gavrn,

regia Dalia Tamulevichiute

SALA DARCLEE - Ora 21.00

Teatrul Toma Caragiu Ploieşti

Plastilina de V. Sigarev, regia Radu Afrim

CLUBUL FESTTVALULUI - Ora 22,30

Recital Wanessa Radu & Cornel Cristei

MARŢI,12 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Dialoguri

Spectacol extraordinar

susţinut de lon Caramitru şi Johnny Răducanu

SALA STUDIO - Ora 22,30

Auăleu Teatru de Garaj şi Curte

Umbrele pentru lacrimi, regia Ovidiu Mihăiţă

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

Teatrul Luni de la Green Hours

7 zile din viaţa lui Simone Labrosse de C. Frechette, regia Dan Tudor

MIERCURI,13 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Teatrul de Comedie Bucureşti

Marlene P. Gems, regia Cătălina Buzoianu

SALA STUDIO - Ora 20,30

Teatrul Laborator XO5 & Teatrul Odisea Tirana, Albania

Sunt din Albania de S. Capaliku,

Regia Ema Andrea & Ştefan Capaliku

SALA DARCLEE - Ora 21.00

AdaMilea &Co - Quijote

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

Momâia după A.P.Cehov

Spectacol de Nicolae Urs

JOI,14 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Teatrul L.S. Bulandra Bucureşti

Măscăriciul după Cântecul lebedei de A.P.Cehov

Regia Horaţiu Mălăele

SALA STUDIO - Ora 20,30

Teatrul Skampa din Elbasan, Albania

Provocarea de Doru Moloc, regia Adonis Filipi

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

Recital Maria Tănase - susţinut de Adriana Trandafir

MUZEUL BRĂILEI - Ora 17,00

Recital Cioran - susţinut de Genoveva Preda

VINERI,15 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Teatrul Fani Tardini Galaţi

Moartea lui Eskrokov

După Suhovo - Kobîlin , regia Ion Sapdaru

SALA STUDIO - Ora 20,30

Teatrul Alternativ Kosovo, Macedonia

Kosovarii de H. Mulliqi , regia Haqif Mulliqi

SALA DARCLEE - Ora 19,00

Teatrul Naţional Constanţa

Dulceamar , regia şi coregrafia Yvette Bozsik

Spectacol de teatru-dans

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

Teatrul Rondo Slupsk, Polonia

Păcatul după F. Mauriac , regia Stanislaw Miedziewski

SÂMBĂTĂ,16 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Teatrul Ivan Radoev Plevna, Bulgaria

Bulgarii de altădată de L. Caravelov,

Regia Dimo Deshev

SALA STUDIO - Ora 20,30

Tearul Ariel Râmnicu-Vâlcea

Giocondele, scenariul şi regia Brigitte Louveaux

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22,30

Teatrul Nou şi Teatrul Desant Bucureşti

No One de Carmen Vioreanu , regia Carmen Vioreanu

DUMINICĂ,17 septembrie

SALA MARE - Ora 18,00

Teatrul Odeon Bucureşti

joi.mega.Joy de K. Thuroczy , regia Radu Afrim.,

SALA STUDIO - Ora 11,00

Teatrul de Stat Ankara, Turcia

În spatele ochilor de N. Semel , regia Kemal Basar S

ALA STUDIO- Ora 20,30

Teatrul Frova Atena, Grecia

Profesiunea Doamnei Warren de G.B. Shaw, regia Sotiris Tsongas

SALA DARCLEE - Ora 19,00

Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova

Romeo şi Julieta de W Shakespeare

Regia Yiannis Paraskevopoulos

CLUBUL FESTIVALULUI - Ora 22.30

Angajaţi-1 pe clown - adaptare după M. Vişniec

cuAdrian Văncică

ALTE MANIFESTĂRI

Duminică, 10 septembrie, ora 17.30

- VERNISAJUL EXPOZIŢIEI DE SCENOGRAFIE ALINA IIERFSCU

(deschisă pe toată durata festităţii în Holul monumental) Luni, ll septembme, ora ll.30 - (Sala de conferinţe)

- SEMINAR DESPRE REZDENŢELE ARTISTICE, coordonator Aura Corbeanu

parteneri: Centrul Cultural Mogoşoaia şi Arcbun

Marţi, 12 septembrie, ora 17.30 - LANSARE DE CARTE „MNEMOSYNA, BUNICA LUI ORFEU" de Cătălina Buzoianu;

"TEATRUL MARIA FILOTTI PREMERELE AŞA CUM AU FOST 1973-2003" de Ioan Munteanu ,

"POVESTIRI DIN ALTĂ LUME" de Dan Moldoveanu

Joi, 14 septembrie, ora 10,00 - TERAPIA PRIN TEATRU , Complexul de Servicii pentru Copiii cu Dizabilităţi „Pescăruşul" acţiune în colaborare cu UNITER, Cliniclown şi

CNR pentru Dreptuile Copilului (filiala Brăila)

Vineri, 15 septembrie, ora 11,30 - (Sala de conferinţe) - SIMPOZION - DRAMATURGIA ŢĂRILOR DIN EST coordonator Dominique Dolmieu Maison

Vineri,15 septembrie, ora 17,00 - (Sala de conferinţe) - MIHAIL, SEBASTIAN - FILM DOCUMENTAR REALIZAT DE LUCIA HOSSU LONGIN

Duminică, 17 septembrie - ora 12.00 - (Sala de conferinţe ) - MARI ACTORI BRĂILENI- Vasitica Tastaman, Ştefan Mihăilescu Brăila în filmul "Astă seară dansăm în familie" regia Geo Saizescu – Expoziţie de carte

DRAMATURGIA EUROPEANĂ - UN DIALOG EST - VEST, la Biblioteca Judeţeană Panait Istrati Brăila

(pe toată durata festivalului)

Zilnic, ora 11.00 CONFERINŢE DE PRESĂ - (Foaier) dedicate spectacolelor care au avut loc în ziua precedentă, în prezenţa realizatorilor

JoomShaper