Editia I - 2004

PROGRAMUL FESTIVALULUI ZILE ŞI NOPŢI DE TEATRU EUROPEAN LA BRAILA


24 sept. – 4 oct. 2004

23 septembrie/Joi

Institutul Cultural Român, Bucureşti Conferinţă de presă .

Lansarea Proiectului

25 septembrie/sâmbătă

Teatrul Maria Filotti 18.00

Deschiderea oficială

Sala Mare TMF 18.30

TEATRUL BULANDRA,

Bucureşti "Căsătoria" de Gogol, regia Yuriy Kordonskiy

Sala Studio TMF 20.30

TEATRUL EUGENE IONESCO, Chişinău

„Femeile lui Picasso", regia Vitalie Drucek

Clubul Festivalului 23.00

Întâlniri Informale

26 septembrie/duminică

Sala de conferinţe TMF

11.00 Simpozion Mihail Sebastian

Invitaţi: Radu Beligan Cătălina Buzoianu, Mircea Albulescu, Alexa Visarion, Valeriu Moisescu, Claudiu Bleonlţ, Ilinca Goia

• 60 de ani de la premiera piesei „Steaua fără nume", Lansare CD-uri „Steaua fără nume" şi „Ultima Oră" Editura Casa Radio

• Teatrul Naţional Radiofonic: „Jurnal" de Mihail Sebastian, prezintă regizorul Mihai Lungeanu

Piaţa Independenţei 17.00 Brăila - oraş multietnic Spectacol organizat de Centrul de Creaţie Brăila

Sala Mare TMF 18.30 TEATRUL MIC, Bucureşti „Baal" de Bertorld Brecht regia Dragoş Galgoţiu

Sala Darclee 19.30 TEATRUL IRIDA, Corint (Grecia) „Lacomul" de Dimitris Psathas, regia Mihalis Karahalios

Studio TMF 20.30 THEATRE EN PIECE din Chartres (Franta) „L'Annonce fait a Marie" de Paul Claudel, regia Emmanuel Ray

Clubul Festivalului 22.30 „Fetele grase câstigâ întotdeauna" de Madeleine George, regia lulia Stănescu

27 septembrie/luni

Sala Panait Istrati TMF 10.00 „Gest si expresivitate în teatru" Atelier Florin Fieroiu

Foaier TMF 12.30 Întălnire cu regizorii Alexander Tournier, Emmanuel Ray, Alice Barb, Mihalis Karahalios, Radu Nichifor

Holul Monumental TMF 18.00 Vernisaj expoziţie de scenografie, Dragoş Buhagiar

Sala Mare TMF 18.30 TEATRUL NAŢIONAL I.L. CARAGIALE, Bucureşti „Legenda Ultimului Împărat", de Valentin Nicolau, regia Alice Barb

Sala Darclee 19.30 COMPANIAPASSE-PARTOUT, Bucureşti „Made-n Romania", regia Dan Puric

Studio TMF 20.30 COMPANIA CAFARNAUM, SCENE NATIONALE DE BESSANCON (Franţa) Le patiente" de Anca Visdei, regia Alexandre Tournier

Clubul Festivalului 22.30 TEATRUL LUNI, Bucureşti „Oase pentru Otto" regia Lia Bugnar „Aici nu se simte" regia Alexandru Dabija

28 septembrie/marţi

Sala Panait Istrati TMF

10.00 „Gest si expresivitate în teatru" Atelier Florin Fieroiu

Sala de conferinţe TMF 11.00

Maeştrii scenei europene, proiecţii video cu spectacole ale marilor regizori europeni, prezintă lon Parhon –T.V.R.

Holul Monumental TMF 18.00

Lansare de carte - Institutul Cultural Romăn „Album Stendl", prezintă criticul Daniel Cristea Enache

Sala Mare TMF 18.30

TEATRUL MARIA FILOTTI, Brăila Plaja" de PeterAsmussen, regia Radu Afrim

Sala Darclee 19.30 recital Florinel Piersic „Droguri, Sez si Rock âLRoll"

Studio TMF 20.30 TEATRUL ACT, Bucureşti „Sefele", de Werner Schwab regia Sorin Militaru

Clubul Festivalului 22.30

COMPANIA LA SCENA, Bucureşti „Locuind cu Vampirul" de Teo Herghelegw, regia Teo Herghelegiu

29 septembrie/mircuri

Sala Panait Istrati TMF

10.00 „Gest si expresivitate în teatru Atelier Florin Fieroiu

Sala Maură TMF 11.00 Atelier de actorie „Teatru Suzuki

Susţinut de Biogrupa Cracovia (Polonia)

Foaier TMF 12.30

Atelier de regie – Eli Malka « De la teatru la operă"

Sala Darclee 18.00 CASA NICOLAE BĂLCESCU şi SOUND& PROJECTS, Bucureşti, 'Nijinski" cu Filip Ristovski, un spectacol de Mălina Andrei şi Ema Nicola

Sala Mare TMF 18.30 TEATRUL FANI TARDINI, Galaţi „A saptea Kafana" de Nicoleta Esinencu, Dumitru Crudu şi Mihai Fusu, regia Alexandru Berceanu

Studio TMF 20.30 TEATRUL ACT „Creatorul de teatru" de Thomas Bemhard, regia Alexandru Dabija

Clubul Festivalului 22.30 COMPANIA LA SCENA, Bucureşti „Impro-show"

30 septembrie/joi

Studio TMF

10.00 „Gest şi expresivitate în teatru" Atelier Florin Fieroiu

Sala Panait Istrati 11.00 Atelier de actorie „Teatru Suzuki" susţinut de Biogrupa, Cracovia (Polonia)

Foaier TMF 12.30 Atelier de regie „De la teatru-la operă", condus de Eli Malka Preşedintele Uniunii Teatrelor Europene

Sala Mare TMF

18.30 TEATRUL DE COMEDIE, Bucureşti „Bani din cer"

de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele

Sala Darclee 19.30 TEATRUL TOMCSA SANDOR, - Qdorheiu-Şecuiesc, ,Pescărusul"

deA.P.Cehov, regia Sorin Militaru

Studio TMF 20.30 TEATRUL MARIA FILOTTI, Brăila Lady Di" de Tomislav Zajec, regia Dan Tudor

Clubul Festivalului 22.30

Fetele grase câstigă întotdesuna" de Madeleine George,

regia lulia Stănescu

1 octombrie/vineri

Sala Pinait Istrati 10.00 „Gest si exresivitate în teatru" Atelier Florin Fieroiu

Studio TMF 11.30 Atelier de actorie (cu public) „Teatru Suzuki" :susţinut de Bi,ogrupa, Cracoviă (Polonia)

Sala Conferinţe TMF 12.00 Orele Teatrului European, cu participarea Prof.Univ.Dr. Marian Popescu • Prezentare CD ,Voci de aur" proiect realizat de UNITER şi S.R.R.

Sala Conferinţe TMF 17.00 Lansare de carte Camil Petrescu şi Galeria Teatrului Romănesc prezintă criticul-Florică Ichim,

Sala Mare TMF 18.30 TEATRUL MARIA FILOTTI, Brăila ., Woyzeck" de Georg Buchner, regia Radu Apostol

Sala Darciee 19.30 TEATRUL TOMA CARAGIU, Ploiesti, „Un simplu joc fără urmări"

de Jean Dell şi Gerald Sibleyias; regia Ada Lupu

Studio TMF

21.00 TEATRUL NOTTARA şi COMPANIA NUCATINE, Bucureşti „Bigudiuri'' de Cornel Mimi Brănescu, regia Radu Nichifor

Clubul Festivalului 22:30 TEATRUL LUNI, Bucureşti, „Kinky Zone"

2 octombrie/ sâmbătă

Sala de conferinţe 10.00 „Gest şi expresivitate în teatru" Atelier Florin Fieroiu (cu public)

Foaier TMF 12.00 Panait Istrati - 120 de ani de la naştere Moderator Zamfir Bălan, invitati Cătălina Buzoianu şi Ion Ungureanu

Sala Mare TMF 18.30. ANTALYA STATEE-THEATRE, Ankara (Turcia)

Topor Party regia-Mehmet Ulusoy

Sala Darclee 19,30 TEATRUL RADU STANCA Sibiu „Gândacii" , de Wiespiansky, regia Tompa Gabor

Studio TMF

20.30 TEATRUL NOTTARA, Bucureşti „Însir-te Mărgărite", regia Alexandru Dabija

Clubul Festivalului , 22.30 Recital Jazz cu Irina Sârbu şi Andrei Toma

3 octombrie/duminică

Studio TMF

11.00 TEATRUL SAVA DOBROPLODNÎI, Silistra

(Bulgaria) „Ursul" de A.P. Cehov regia Villi Perveli

Sala de Conferinţe TMF 12.30 Din istoricul Teatrului Maria Filotti, cu participarea Muzeului Teatrului Naţional, Arhivei Naţionale de Filme şi Arhivelor Statului, filiala Brăila

Sala Mare TMF 18.30 TEATRUL ODEON, Bucureşti „De ce fierbe copilul în mămăligă", regia Radu Afrim

Sala Darclee 19.30 TEATRUL PYGMALION, Viena „Amerika" după Kafka, regia Ţino Geirun

Studio TMF 20.30 TEATRUL MARIA FILOTTI, Brăila „Un scriitor ratat" după Daniil Harms, regia Ciprian Nicolăiasă

Clubul Festivalului 22.30 Recital Wanessa Radu, Laurenţiu Constantin

4 octombrie/luni

Teatrul Maria Filotti 11.00

• Simpozion „TERAPIA PRIN TEATRU" Program PHARE "Integrarea socială a tinerilor

cu dizabilităţi" Invitaţi: Robert Bedos(Franţa), Institutul Mediteraneean de Teatru • Activităţi demonstrative

Sala Mare TMF 18.30 TEATRUL MARIA FILOTTI, Brăila „Drept ca o linie"

de Luis Alfaro,

regia Radu Apostol

JoomShaper