GHEORGHE MOSORESCU

gheorghe-mosorescu22 ianuarie 1954, Mehedinţi

Telefon: 0744-663435
E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Studii

1976-1981 - Institutul de Artă Plastică Nicolae Grigorescu Bucureşti, secţia Scenografie

Teatrul Maria Filotti, Brăila (angajat din 1982):

 

Povesti de familie de Bilijana Srbljanovic, regia: Vlad Cristache
O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia: Lucian Sabados, 2011
Scandal în culise de Michael Frayn, regia: Radu Nichifor - 2011
Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Vlad Cristache - 2010
Vaniuşa cel viteaz adaptare după un basm rusesc, regia Bujor Macrin - 2009
Cui i-e frică de Virginia Woolf de Edward Albee, regia Mircea Cornişteanu - 2008
Amintiri din copilărie după Ion Creangă, regia Nicolae Poghirc - 2007
Moara cu noroc după I. Slavici, regia Anca Cismaru - 2006
Năzdrăvanul occidentului de John Milington Synge, regia Nicolov Perveli Vili - 2005
Feriţi-vă de femeile măritate de Eugene Labiche, regia Bujor Macrin – 2003
Jocuri erotice cu mortul din balcon de Ray Cooney, regia Dan Tudor – 2003 (decor)
Caragiale fantasticul, scenariul Constantin Codrescu, regia Constantin Codrescu - 2002 (costume)
Sosesc deseară de Tudor Muşatescu, regia Mihai Bisericanu – 2002
Peatra din casă de Vasile Alexandri, regia Mircea Valentin - 2002
Bani din cer de Ray Cooney, regia Marius Popescu – 2001 (decor)
Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Dorina Urmaciu – 2000
Moartea unui comis voiajor de Arthur Miller, regia Constantin Codrescu - 2000
Comedia erorilor de W. Shakespeare, regia Attila Szabo – 2000
Romeo şiJulieta de W. Shakespeare, regia Ion Mircioagă – 1999
Anna Cristie de Eugene O'Neill, regia Anca Cismaru – 1999
O zi cu bucluc de Valentin Kataev, regia Marius Popescu – 1998
Gimnastica sentimentelor de Vasile Voiculescu, regia George Motoi – 1998
Steaua fără nume versiune Alexa Visarion după Mihail Sebastian, regia Alexa Visarion – 1998
Tarara Bumbia versiune Alexa Visarion după A.P.Cehov, regia Alexa Visarion – 1997
Domnişoara Julia de August Strindberg, regia Anca Cismaru - 1997
Spitalul special de Iosif Naghiu, regia Anca Cismaru – 1997
Gluga pe ochi de Iosif Naghiu, regia Iosif Naghiu – 1997
Blestemul sânzienelor, dramatizare Ion Manoliu, regia George Motoi – 1997
Profesorul de franceză de Tudor Muşatescu, regia George Motoi – 1996
Ultima oră de Mihail Sebastian, regia George Motoi – 1995
Noaptea Brâncoveanului, de Titu Constantin, regia George Motoi – 1994
Profesorul îndrăgostit, de Herman Bahr, regia Bujor Macrin – 1993
Oraşul nostru de Thornton Wilder, regia Victor Moldovan - 1993
Pâinea şi circul de Aurel Storin, regia Victor Moldovan – 1992
Logodnicele aterizează la Paris de Marc Camoletti, regia Marius Popescu – 1992
Pălăriile doamnei Olga de Tudor Popescu, regia George Motoi – 1992
O seară la Union, scenariul Liviu Dorneanu după I.L.Caragiale, regia Victor Moldovan - 1992
Napoleon era fată de Sică Alexandrescu, regia Marius Popescu – 1991
Jourdain cel scrântit de M. Bulgakov, regia Mihai Lungeanu – 1991
Martorii se suprimă de Robert Thomas, regia Mircea Marin – 1990
Invenţia secolului de Tudor Popescu, regia Mihai Lungeanu – 1990
Cele două privighetori de Dumitru Solomon, regia Mihai Lungeanu – 1990
Hoţul de troleibuze de Gheorghi Danailov, regia Dimo Deşev – 1989
Şapte martori de Peter Karvas, regia Anca Florea – 1988
Familia de Dina Cocea, regia Alexa Visarion – 1987
Balustrada de Paul Everac, regia Paul Everac – 1987
Condamnat la libertate sau Cei care plătesc cu viaţa de Ion Bălan, regia Mircea Marin – 1987 (decor)
Aventura unei arhive de Theodor Mănescu, regia Constantin Codrescu – 1986
Moş Teacă de Valentina Teclici şi Vlad Vasiliu, regia Marius Popescu – 1986
Vinovaţi fără vină de A.N. Ostrovski, regia Marius Popescu – 1985
Audienţa la consul de Ion Brad, regia Constantin Codrescu – 1985
Eminesciana I (colaj versuri) regia Constantin Codrescu – 1984
Martor şi judecător de Ion Bălan, regia Constantin Codrescu – 1984
Roata de Corneliu Ifrim, regia Constantin Codrescu – 1984
Despot eraclidul de Dan Mutaşcu (asistent scenografie), regia Constantin Codrescu – 1983
Frunzele amăgitoarei neputinţi de Iosif Naghiu, regia Gh. Miletineanu – 1983
Străzi brăileane, spectacol de poezie Mihu Dragomir, regia Constantin Codrescu – 1983
Reţeta fericirii de Aurel Baranga, regia Constantin Codrescu – 1983
Lunga poveste de dragoste de Tudor Popescu, regia Constantin Codrescu – 1982

Teatrul Cărăbuş

Croitoraşul cel viteaz, versiune M. Păun, regia Mihai Păun - 2007
Cenuşăreasa, versiune Victor Ignat, regia Victor Ignat, Teatrul Cărăbuş – 1994

Teatrul Naţional Bucureşti

Paiaţa soseşte la timp de Fănuş Neagu, regia George Motoi – 1997
Domnul senator iubeşte de Marica Beligan, regia George Motoi – 1995

Slobozia

Mobilă şi durere de Teodor Mazilu, regia Valeriu Grama – 1981

Cahul

Ţara lui Gufi de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu – Teatrul B.P.Haşdeu – 1990

EXPOZIŢII

Personale:

1998 – Galeria Cupola, Iaşi, Galeriile de artă Brăila

2000 – Teatrul Maria Filotti Brăila, Galeriile de artă Râmnicu Vîlcea

2001 - Biblioteca Judeţeană Panait Istrati Brăila, Galeriile President, Mangalia

2002 - Galeria de artă Gh. Petrescu Tecuci

2005 – Institutul Cultural Român Budapesta

2005 – Galeriile de artă Ploieşti

2007 – Biblioteca Universităţii C.tin Brâncoveanu

2008 – Muzeul Judeţean Ialomiţa – Slobozia

Naţionale:

1979, 1982, 1985 – Trienala de scenografie Dalles, Bucureşti

1987 – Expoziţia interjudeţeană de pictură, Constanţa

1991 – Trienala de scenografie, Artexpo TNB 314, Bucureşti

1994 – Natura statică românească contemporană, Muzeul de Arte Vizuale, Galaţi

1996, 1997 – Saloanele Moldovei, Bacău – Chişinău

1998 – Salonul de Sud, Râmnicu Vâlcea, Saloanele Moldovei - Bacău, Chişinău-Bienala de artă Plastică Ion Andreescu Buzău.

1999 – Saloanele Moldovei, Bacău – Chişinău

2000 – Bienala de artă Plastică Ion Andreescu, Buzău, Saloanele Moldovei, Bacău - Chişinău; Bienala de desen, Arad

2001 – Saloanele Moldovei, Bacău - Chişinău; Bienala Lascăr Vorel, Piatra Neamţ, Salonul Naţional de Artă, Bucureşti

2002 – Saloanele Moldovei Bacău – Chişinău

2003 – Saloanele Moldovei, Bacău – Chişinău, Bienala de Artă Plastică Lascăr Vorel, Piatra Neamţ Oraşe dunărene, Tulcea

2004 – Bienala de arte plastice Ion Andreescu Buzău

2006 – Bienala de artă plastică I.Andreescu

- Concursul Naţional de Artă Nicolae Tonitza Bârlad

2007 – Saloanele Moldovei – Bacău, Bienala Lascăr Vorel, Piatra Neamţ

De grup:

1987 – 1994 – Galeriile de Artă Brăila

1994 – Galeriile de Artă N.Mantu, Galaţi; Expoziţia profesorilor de desen, Dalles, Bucureşti

1995 – Expoziţii la Galeriile de Artă Brăila, Buzău, N.Mantu – Galaţi, Cupola - Iaşi; Expoziţia profesorilor de desen Dalles – Bucureşti, Casa Americii Latine – Bucureşti

1996 – Galeriile de artă Brăila; Trei filiale dunărene Brăila, Galaţi, Tulcea la Galeriile Apollo - Bucureşti; Casa Americii Latine - Bucureşti;

1997 – Galeriile de artă Brăila; Casa Americii Latine – Bucureşti

1998 – Galeriile de Artă Brăila, Buzău, Reşiţa, Râmnicu Vâlcea, Braşov;

1999 - Galeriile de Artă Brăila, Buzău; Salonul de pastel, Cercul Militar – Bucureşti

2000 – Galeriile de Artă Buzău, Brăila; Şase artişti plastici brăileni – Cercul Militar Bucureşti

2001 – Galeriile de Artă Brăila, Buzău;

2002 – Galeriile de Artă Brăila. N.Mantu – Galaţi, Galeria President – Mangalia

2003 – Galeriile de Artă Brăila, Galaţi, Buzău

2004 – Galeriile de Artă Brăila, Galaţi, Sibiu

2005 – Muzeul de arte vizuale Galaţi (acuarelă). Galeriile de artă Sibiu

2006 – Galeriile de Arta Braila , Galati , Primaria Macin

2007 – Galeriile de Arta Braila , Galati

2008 – Galeriile de Arta Braila

Internaţionale:

1979, 1991 – Quadrienala de scenografie – Praga

1998 – Salonul Internaţional de Artă – Reşiţa

1999 – Salonul Internaţional de Artă - Reşiţa; Liptovsky Mikulas – Slovacia

2000 – Palatul Parlamentului Slovac-Bratislava

2001 – Praga

2005 – Institutul Cultural Român Budapesta

2005 – Galeriile de Artă ale Primăriei Plevna (Bulgaria)

Simpozioane naţionale:

Blasova-Brăila, Gărâna-Trei Ape – Reşiţa, Durău-Neamţ, Tuşnad-Harghita, Bran-Braşov, Valea Doftanei-Ploieşti, Brădişor-Vâlcea, Măcin-Tulcea, Hărman-Braşov

Simpozioane internaţionale:

Cimişlia-R. Moldova, Liptovsky Mikulas-Slovacia, Plevna-Bulgaria

Coordonator

Grup „De-a joaca"- simpozioane: Diham,Vâlsan, Câmpulung Moldovenesc, Raşnov

- expoziţii: Sediul N.A.T.O.-Bruxelles, Brăila

Este iniţiatorul şi principalul organizator al taberei de creaţie plastică Blasova (1994-2002) şi Tuşnad (2000-2006, Măcin 2006).

Preşedintele Filialei Brăila a U.A.P. din 1994.


 

JoomShaper