NICOLAE ŢĂRANU

NICOLAE ŢĂRANU

23 mai 1941, Bucureşti

Studii

Institutul de Artă Teatrală Şi Cinematografică I.L.Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru, secţia actorie

Teatrul Maria Filotti, Brăila (angajat din 1965, pensionat în prezent, dar continuă să susţină roluri pe scena teatrului):

Comisarul – „Moara cu noroc" după Ioan Slavici, regia Anca Cismaru, 2006
Comisarul Posterhause – "Soţie de rezervă" de Ray Cooney, regia Ecaterina Mureşan, 2004
Preotul – „Povestea unui înger" după Marin Sorescu, regia Camelia Hâncu, 2004
Un ţăran – „Năzdrăvanul occidentului" de M. Synge, regia Nicolov perveli Villi, 2004

Eileen – „Infirmul din Inishmaan" de Martin MCDonagh , regia Szabó Istvan, 2004
Pitois – „Feriti-vă de femeile măritate" de E. Labiche, regia Bujor Macrin, 2003

Hoţul – „Caragiale...Fantasticul" de I. L. Caragiale, regia Constantin Codrescu, 2002
Bill - „Bani din cer" de Ray Cooney, regia Marius Popescu, 2001
Bogza - „Baltagul" după M. Sadoveanu, regia Anca Cismaru, 2001
Călătorul - „Jocul de-a vacanţa" de M. Sebastian, regia Dorina Urmaciu, 2000
Directorul băncii – „Gimnastica sentimentelor" de V. Voiculescu, regia George Motoi
Directorul băncii – „Cum se jefuieşte o bancă" de S. Fayad, regia Ecaterina Mureşan, 2000
Un Ofiţer - „Romeo şi Julieta" de W. Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 1998
Ministrul – „O zi cu bucluc" de V. Kataev, regia Marius Popescu, 1999
Directorul – „Dragoste cu parfum de tămâie" de Anghel Deac, regia Anghel Deac, 1997
Bătrânul – „Neînţelegerea" de A. Camus, regia Anca Cismaru, 1998
Preotul – „Blestemul Sânzienelor" după F. Neagu, regia George Motoi, 1997
Baptistin – „Puricele în ureche" de George Feydeau, regia Marius Popescu, 1997

Sanstad – „Stâlpii societăţii" de Henrik Ibsen, regia Cătălin Naum, 1995

Stârcul - „Maidanul cu dragoste" de G. M. Zamfirescu, regia Grigore Gonţa, 1994
Brănescu – „Ultima oră" de Mihail Sebastian, regia George Motoi, 1994
Antim – „Noaptea Brâncoveanului" de T. Constantin, regia George Motoi, 1993
Un ţăran – „Cocoşul negru" de V. Eftimiu, regia Emil Mândru, 1993
Ernest - „Oraşul nostru" de Th. Wilder, regia Victor Moldovan, 1993
Tică – „Pâinea şi circul" de Al. Storin, regia Victor Moldovan, 1992
Sastache – „O seară la Union" după I. L. Caragiale, regia Victor Moldovan, 1992
Profesorul – „Jourdain cel scrântit" de Bulgakov, 1991
Henri – „Napoleon era fată" de Sică Alexandrescu, regia Marius Popescu, 1991
Un Ipistat – „Dale Carnavalului" de I.L.Caragiale, regia Mihai Lungeanu, 1990
Tatăl – „Hoţul troleibuze" de Gh. Danailov, regia Dimo Deşev, 1989
Baronul – „Condamnat la libertate" de Ion Bălan, regia Mircea Marin, 1987
Johnny, Moş Griguţă – „Nota zero la purtare" de Stoenescu si Sava, regia Marius Popescu, 1987
Un boier – „Vlaicu Vodă" de Al. Davilla, regia George Motoi, 1986
Ciplică – „Familia" de Dina Cocea, regia Alexa Visarion, 1986
Ivan – „Vinivaţi fără vină" de Al. Ostrovski, regia Marius Popescu, 1985
Naftică – „Moş Teacă" de Vlad Vasiliu, regia Marius Popescu, 1985
Scavezzo – „Evantaiul" de C. Goldoni, regia Marius Popescu, 1985
Pascu – „Pânda" de Ion Bălan, regia Constantin Codrescu, 1985
Mustaţă – „Audienţă la consul" de Ion Brad, regia Constantin Codrescu, 1984
Simion – „Roata" de C. Ifrim, regia Constantin Codrescu, 1984
Un poliţist – „Încercare de zbor" de I. Radicicov, regia Constantin Codrescu, 1983
Mitu – „Al treilea" de I. Băieşu, regia Marius Popescu, 1993
Timofte – „Casa mare" de I. Druţă, regia Gheorghe Miletineanu, 1982
Doctorul – „Frunzele amăgitoarei neputinţi" de I. Naghiu, regia Gheorghe Miletineanu, 1982
Mergeanian – „Despot Eraclidul" de Dan Mutaşcu, regia Constantin Codrescu, 1983
Ioniţă – „Opinia publică" de Aurel Baranga, regia Dumitru Dinulescu, 1973
Cimpoacă – „Moromeţii" după M. Preda, regia Marius Poescu, 1981
Bodo – „În căutarea cheii" de Istvan Orkeny, regia Nicolae Scarlat, 1981
Skip – „Ultima întrunire a cavalerilor magnoliei albe" de P. Jones, regia Marius Popescu, 1981
Ion – „Chiriţa în provincie" de V. Alecsandri, regia Bogdan Ulmu, 1980
Ursul – „Fereşte-te de lup" de Evgheni Svarte, regia Petre Cursaru, 1979
Bărbatul – „Halucinaţia" de St. Berciu, regia Marius Popescu, 1979
Un funcţionar – „A fost răpit un fotbalist" de Dan Stoica, regia Gheorghe Miletineanu, 1978
Tănase – „Pragul conştiinţei civice" de I.D. Şerban, regia Geirun Tino, 1978
Corbul – „Cocoşelul neastâmpărat" de I. Lucian, regia Petre Cursau, 1977
Bocicariov - „A fi sau a nu fi rude" de E. Braghinski, regia Marius Popescu, 1977
Tiberiu Secoşan – „Siciliana" de A Baranga, regia Dumitru Dinulescu, 1977
Un ofiţer – „Don Carlos" de Fr. Shiller, regia Gheorghe Miletineanu, 1975
Radu – „Comedia Zorilor" de M Ştefănescu, regia Dumitru Dinulescu, 1974
Ion – „Dănilă Prepeleac" de C-tin Paiu, regia Dumitru Dinulescu, 1974
Pady O Dawd – „Fire de poet" de E. O Neill, regia Alexandru Tocilescu, 1974
Radu – „Adâncimi" de C-tin Chiriţă, regia Yannis Veakis, 1973
Stelu - „O fată imposibilă" de Virgil Stoenescu, regia Ion Dinescu, 1973
Vania – „Furtuna" de A.N. Ostrovski, regia Dumitu Dinulescu, 1972
Wind – „Tinereţe bat-o vina" de Eugene O Neil, regia Zoe Anghel Stanca, 1972
Aurică – „Moştenitorul păcălit" de Gh. Vlad, regia Ion Dinescu, 1971
Gruie – Moş Neagu – „Vlaicu – Vodă" de Al. Davila, regia Mihai Berechet, 1971
Lane – „Bumbury" de O. Wilde, regia Zoe Anghel Stanca, 1971
Gavrilă – „Cântec de inimă albastră" de Marin Iorga, regia Ion Dinescu, 1971
Un mecanic – „Jocul de-a vacanţa" de M.Sebastian, regia Valeriu Moiseiscu, 1970
Titi Vasilescu – „Vis de secătură" de Mircea Ştefănescu, regia Ion Dinescu, 1969
Marinarul – „Asta-i ciudat" de M.R.Paraschivescu, regia Yannis Veakis, 1969
Silvestre – „Vicleniile lui Scapin" de Moliere, regia Aurel Baranga, 1969
Un ofiţer – „Al patrulea anotimp" de Horia Lovinescu, regia Ion Dinescu, 1969
Gică – „Sf. Mitică Blajinul" de A. Baranga, regia Ion Dinescu, 1968
Dragnea – „Mărgeluş" de A.D. Hertz, regia Ion Dinescu, 1968
Tarzan – „Nota zero la purtare" de V. Stoenescu şi O Sava, regia Ion Dinesc, 1968

JoomShaper