COSTICĂ BURLACU

COSTICĂ BURLACU

27 octombrie 1950, Brăila

Studii

1992 - 1996 - Academia de Arte „Luceafărul" Bucureşti, Facultatea de Teatru, secţia actorie, clasa profesor George Motoi

Teatrul Maria Filotti, Brăila (angajat din 1996):

Luca Lacrimă - „Domnișoara Nastasia" de G.M. Zamfirescu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2010
Vaniuşa – „Vaniuşa cel viteaz" adaptare după un basm rusesc, regia Bujor Macrin, 2009
Bogart – „Mai cântă o dată, Sam" de W. Allen, regia Bogdan Drăgulescu, 2007
Căprarul Pintea – „Moara cu noroc" după Ioan Slavici, regia Anca Cismaru, 2006
Michael James – „Năzdrăvanul occidentului" de J. Millington Synge, regia N. Perveli Vili, 2005
Ospătarul – „Jocuri erotice cu mortul din balcon" de R. Cooney, regia Dan Tudor, 2003
Căminarul Pâlşu – „Peatra din casă" de V. Alecsandri, regia Mircea Valentin, 2003
Pierot – „Don Juan" de Molière, regia Anca Colţeanu, 2002
Neamţu, Iorgu – „Baltagul" de M. Sadoveanu, regia Anca Cismaru, 2001
Jon – „Garden Party" de W. Havel, regia Szabó Attila, 2000
Mecanicul – „Jocul de-a vacanţa" de M. Sebastian, regia Dorina Urmaciu, 2000
Peter – „Romeo şi Julieta" de W. Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 1998
Rică Venturiano – „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Mircea Daneliuc, 1998
Un poliţist – „Gluga pe ochi" de I. Naghiu, regia Iosif Naghiu, 1997
Panaiotis – „Savarine cu rom" de Papatanasiu şi Repo, regia George Motoi, 1997
Mecanicul Sandu – „Spitalul Special" de I. Naghiu, regia Anca Cismaru, 1996
Georges – „Gaiţele" de Al. Kiriţescu, regia George Motoi, 1996
Ilie, Un palicar – „Chira Chiralina" de P. Istrati, regia Cătălina Buzoianu, 1996
Grămăjoiu – „Profesorul de franceză" de T. Muşatescu, regia George Motoi, 1996
Gore – „Maidanul cu dragoste" de G.M. Zamfirescu, regia Grigore Gonţa, 1995
Prof. Novus – „Gimnastica sentimentelor" de V. Voiculescu, regia George Motoi, 1994
Dr. Ratt – „Acul Cumetrei Gurton" de W. Stevenson, regia Bujor Macrin, 1994
Polinger – „Profesorul îndrăgostit" de H. Bahr, regia Bujor Macrin, 1992

Filme

Un neamţ – "Punga cu libelule", regia Manole Marcus, 1985

Aptitudini

echitaţie

Instrumente

percuţie

ADRIAN IACOV

2 octombrie 1985
Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.
Liceul de Arte Hariclea Darclée, Brăila
Universitatea de Arte George Enescu, Facultatea de Teatru - Actorie, Iaşi

A colaborat ca actor cu Teatrul Maria Filotti la spectacolele:

Domnișoara Nastasia de G. M. Zamfirescu, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză (2o1o)
Deşteptarea primăverii de Frank Wedekind, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză (2oo7)
Vânzătorul de iluzii după Mihai Ispirescu, regia Radu Nichifor (2007)
Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză (2006)
Adam Geist de Dea Loher, regia Radu Afrim (2005)
Plaja de Peter Asmussen, regia Radu Afrim (2004)

NICOLAE ŢĂRANU

NICOLAE ŢĂRANU

23 mai 1941, Bucureşti

Studii

Institutul de Artă Teatrală Şi Cinematografică I.L.Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru, secţia actorie

Teatrul Maria Filotti, Brăila (angajat din 1965, pensionat în prezent, dar continuă să susţină roluri pe scena teatrului):

Comisarul – „Moara cu noroc" după Ioan Slavici, regia Anca Cismaru, 2006
Comisarul Posterhause – "Soţie de rezervă" de Ray Cooney, regia Ecaterina Mureşan, 2004
Preotul – „Povestea unui înger" după Marin Sorescu, regia Camelia Hâncu, 2004
Un ţăran – „Năzdrăvanul occidentului" de M. Synge, regia Nicolov perveli Villi, 2004

Eileen – „Infirmul din Inishmaan" de Martin MCDonagh , regia Szabó Istvan, 2004
Pitois – „Feriti-vă de femeile măritate" de E. Labiche, regia Bujor Macrin, 2003

Hoţul – „Caragiale...Fantasticul" de I. L. Caragiale, regia Constantin Codrescu, 2002
Bill - „Bani din cer" de Ray Cooney, regia Marius Popescu, 2001
Bogza - „Baltagul" după M. Sadoveanu, regia Anca Cismaru, 2001
Călătorul - „Jocul de-a vacanţa" de M. Sebastian, regia Dorina Urmaciu, 2000
Directorul băncii – „Gimnastica sentimentelor" de V. Voiculescu, regia George Motoi
Directorul băncii – „Cum se jefuieşte o bancă" de S. Fayad, regia Ecaterina Mureşan, 2000
Un Ofiţer - „Romeo şi Julieta" de W. Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 1998
Ministrul – „O zi cu bucluc" de V. Kataev, regia Marius Popescu, 1999
Directorul – „Dragoste cu parfum de tămâie" de Anghel Deac, regia Anghel Deac, 1997
Bătrânul – „Neînţelegerea" de A. Camus, regia Anca Cismaru, 1998
Preotul – „Blestemul Sânzienelor" după F. Neagu, regia George Motoi, 1997
Baptistin – „Puricele în ureche" de George Feydeau, regia Marius Popescu, 1997

Sanstad – „Stâlpii societăţii" de Henrik Ibsen, regia Cătălin Naum, 1995

Stârcul - „Maidanul cu dragoste" de G. M. Zamfirescu, regia Grigore Gonţa, 1994
Brănescu – „Ultima oră" de Mihail Sebastian, regia George Motoi, 1994
Antim – „Noaptea Brâncoveanului" de T. Constantin, regia George Motoi, 1993
Un ţăran – „Cocoşul negru" de V. Eftimiu, regia Emil Mândru, 1993
Ernest - „Oraşul nostru" de Th. Wilder, regia Victor Moldovan, 1993
Tică – „Pâinea şi circul" de Al. Storin, regia Victor Moldovan, 1992
Sastache – „O seară la Union" după I. L. Caragiale, regia Victor Moldovan, 1992
Profesorul – „Jourdain cel scrântit" de Bulgakov, 1991
Henri – „Napoleon era fată" de Sică Alexandrescu, regia Marius Popescu, 1991
Un Ipistat – „Dale Carnavalului" de I.L.Caragiale, regia Mihai Lungeanu, 1990
Tatăl – „Hoţul troleibuze" de Gh. Danailov, regia Dimo Deşev, 1989
Baronul – „Condamnat la libertate" de Ion Bălan, regia Mircea Marin, 1987
Johnny, Moş Griguţă – „Nota zero la purtare" de Stoenescu si Sava, regia Marius Popescu, 1987
Un boier – „Vlaicu Vodă" de Al. Davilla, regia George Motoi, 1986
Ciplică – „Familia" de Dina Cocea, regia Alexa Visarion, 1986
Ivan – „Vinivaţi fără vină" de Al. Ostrovski, regia Marius Popescu, 1985
Naftică – „Moş Teacă" de Vlad Vasiliu, regia Marius Popescu, 1985
Scavezzo – „Evantaiul" de C. Goldoni, regia Marius Popescu, 1985
Pascu – „Pânda" de Ion Bălan, regia Constantin Codrescu, 1985
Mustaţă – „Audienţă la consul" de Ion Brad, regia Constantin Codrescu, 1984
Simion – „Roata" de C. Ifrim, regia Constantin Codrescu, 1984
Un poliţist – „Încercare de zbor" de I. Radicicov, regia Constantin Codrescu, 1983
Mitu – „Al treilea" de I. Băieşu, regia Marius Popescu, 1993
Timofte – „Casa mare" de I. Druţă, regia Gheorghe Miletineanu, 1982
Doctorul – „Frunzele amăgitoarei neputinţi" de I. Naghiu, regia Gheorghe Miletineanu, 1982
Mergeanian – „Despot Eraclidul" de Dan Mutaşcu, regia Constantin Codrescu, 1983
Ioniţă – „Opinia publică" de Aurel Baranga, regia Dumitru Dinulescu, 1973
Cimpoacă – „Moromeţii" după M. Preda, regia Marius Poescu, 1981
Bodo – „În căutarea cheii" de Istvan Orkeny, regia Nicolae Scarlat, 1981
Skip – „Ultima întrunire a cavalerilor magnoliei albe" de P. Jones, regia Marius Popescu, 1981
Ion – „Chiriţa în provincie" de V. Alecsandri, regia Bogdan Ulmu, 1980
Ursul – „Fereşte-te de lup" de Evgheni Svarte, regia Petre Cursaru, 1979
Bărbatul – „Halucinaţia" de St. Berciu, regia Marius Popescu, 1979
Un funcţionar – „A fost răpit un fotbalist" de Dan Stoica, regia Gheorghe Miletineanu, 1978
Tănase – „Pragul conştiinţei civice" de I.D. Şerban, regia Geirun Tino, 1978
Corbul – „Cocoşelul neastâmpărat" de I. Lucian, regia Petre Cursau, 1977
Bocicariov - „A fi sau a nu fi rude" de E. Braghinski, regia Marius Popescu, 1977
Tiberiu Secoşan – „Siciliana" de A Baranga, regia Dumitru Dinulescu, 1977
Un ofiţer – „Don Carlos" de Fr. Shiller, regia Gheorghe Miletineanu, 1975
Radu – „Comedia Zorilor" de M Ştefănescu, regia Dumitru Dinulescu, 1974
Ion – „Dănilă Prepeleac" de C-tin Paiu, regia Dumitru Dinulescu, 1974
Pady O Dawd – „Fire de poet" de E. O Neill, regia Alexandru Tocilescu, 1974
Radu – „Adâncimi" de C-tin Chiriţă, regia Yannis Veakis, 1973
Stelu - „O fată imposibilă" de Virgil Stoenescu, regia Ion Dinescu, 1973
Vania – „Furtuna" de A.N. Ostrovski, regia Dumitu Dinulescu, 1972
Wind – „Tinereţe bat-o vina" de Eugene O Neil, regia Zoe Anghel Stanca, 1972
Aurică – „Moştenitorul păcălit" de Gh. Vlad, regia Ion Dinescu, 1971
Gruie – Moş Neagu – „Vlaicu – Vodă" de Al. Davila, regia Mihai Berechet, 1971
Lane – „Bumbury" de O. Wilde, regia Zoe Anghel Stanca, 1971
Gavrilă – „Cântec de inimă albastră" de Marin Iorga, regia Ion Dinescu, 1971
Un mecanic – „Jocul de-a vacanţa" de M.Sebastian, regia Valeriu Moiseiscu, 1970
Titi Vasilescu – „Vis de secătură" de Mircea Ştefănescu, regia Ion Dinescu, 1969
Marinarul – „Asta-i ciudat" de M.R.Paraschivescu, regia Yannis Veakis, 1969
Silvestre – „Vicleniile lui Scapin" de Moliere, regia Aurel Baranga, 1969
Un ofiţer – „Al patrulea anotimp" de Horia Lovinescu, regia Ion Dinescu, 1969
Gică – „Sf. Mitică Blajinul" de A. Baranga, regia Ion Dinescu, 1968
Dragnea – „Mărgeluş" de A.D. Hertz, regia Ion Dinescu, 1968
Tarzan – „Nota zero la purtare" de V. Stoenescu şi O Sava, regia Ion Dinesc, 1968

RADU MICU

18.07.1982, Iaşi

Studii

2005-2007 - Universitatea Naţională de artă teatrală şi cinematografică Bucureşti – master Programe (audio-vizuale)

2000 - 2004 - Universitatea Naţională de artă teatrală şi cinematografică Bucureşti, secţia Actorie, clasa profesor Gelu Colceag

Teatrul Maria Filotti, Brăila (angajat 2007 - 2009):

Arbitrul, Popescu, Domnul Z - "Identităţi" şapte piese scurte de Dumitru Solomon, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2009
Moritz Stiefel – "Deşteptarea primăverii" de Frank Wedekind, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2007

Teatrul Lucia Sturza Bulandra Bucureşti

Straforel – "Romanţioşii" de Edmond Rostain, regia Vlad Masaci, 2004
Lysander – "Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare, regia Beatrice Rancea, 2003
Wolf – "Bent" de Martin Sherman, regia Elie Malka, 2003
Mutius – "Titus Anatonie The fall of Rome" de Hainer Muller, regia Alexandru Darie, 2002

Film

Puştiul – "Supravieţuitorul", regia Sergiu Nicolaescu, MediaProPicture, 2007
Kroll – "The Last Enemy" (mini-TV), regia Iain B. MacDonald, BoxTV, 2007
Nico – "Catacombs", regia Tomm Coker/David Elliot, Lion Gate Films, 2007
Sir Patrick of Delphi – "Gryphon" (TV), regia Andrew Prowse, Active Entertainment, 2007
Chief Weasel aka Kenneth Grahame – "The Wind in the Willows", regia Rachel Talalay, Box TV, 2006
Sven – "True True Lie", regia Eric Styles, Castel Film Romania, 2006
Tehnician – "What means Motley?", regia John Ketchum/John Riley, Independent film, 2006
Yougth – "Sweeney Todd", regia Dave Moore, Box TV, 2006
Sleepy Young Man – "BloodRayne", regia Uwe Bol, Boll Kino Beteiligungs GmbH & Co, 2005
Royce – "Madhouse", regia William Butler, Lion Gate Films, 2004
Sir John Huntly – "Gunpowder, Treson and Plot" (TV), regia Gillies MacKinnon, Box TV,2004
Nero – "Warrior Queen Boudica" (TV), Indigo Films, 2005

Televiziune

Raul Manafu – "Pacatele Evei", MediaProPictues, 2005-2006
Marcel Miclea – "Iubire ca'n filme", MediaProPictures, 2006-2007

Limbi străine

engleza (nivel avansat), franceza (nivel mediu), italiana (nivel începător)

Aptitudini
Echitaţie (avansat - pregătire cu cascadorii Tom DelMar), dans de societate, baschet, permis auto cat.B, înot

Instrumente
pian (începător), chitară (începător)

GEORGE ŢOROPOC

4 Iunie 1953, Bucureşti

Studii:

1975 – 1979 - Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L. Caragiale Bucureşti, specialitatea actorie, clasa prof. univ. Leopoldina Bălănuţă, Alexa Visarion, Laurenţiu Azimioară, Alexandru Lazăr

Activitate profesională ca actor în teatrele:

Mihai Eminescu – Botoşani 1979 – 1982
Teatrul Maria Filotti – Brăila – 1982 - 1991
Teatrul Masca – Bucureşti – 1991 – 1992
Teatrul Maria Filotti – Brăila – 1992 – 1994
Teatrul de Stat Sfântu Gheorghe 1994 – 1996
Teatrul Maria Filotti – Brăila din 1996

FIŞĂ DE CREAŢIE SELECTIVĂ

 

FIŞĂ DE CREAŢIE SELECTIVĂ

An

PIESA

AUTORUL

ROLUL DEŢINUT

REGIA

1981

Moromeţii

după M. Preda

2 personaje

Marius Popescu

1981

Mângâierea

T. Mănescu

Profesorul

C-tin Codrescu

1982

Casa mare

Ion Druţă

Păvălache

Gh. Militineanu

1984

Martor şi judecător

Ion Bălan

Panait Istrati

C-tin Codrescu

1984

Casa cu două fete

Mircea Ştefănescu

Radu

Marius Popescu

1983

Despot Eraclidul

Dan Mutaşcu

Boier

C-tin Codrescu

1984

Anonimul Veneţian

Giuseppe Berto

EL

Gh. Militineanu

1984

Roata

Corneliu Ifrim

Un ţăran

C-tin Codrescu

1984

Al treilea

Ion Băieşu

Preotul

Marius Popescu

1985

Vinovaţi fără vină

A.N. Ostrovski

Neznamov

Marius Popescu

1986

Vlaicu Vodă

Al. Davilla

Pala Italianul

George Motoi

1986

Evantaiul

Carlo Goldoni

Coronato

Marius Popescu

1987

Marele Campion

Ioan Gîrmacea

Boxerul

George Motoi

1983

Încercare de zbor

Iordan Radicicov

Un ţăran

C-tin Codrescu

1987

O femeie cu bani

G.B. Shaw

Avocatul

Marius Popescu

1988

Mobilă şi durere

T. Mazilu

Sile Gurău

Mihai Lungeanu

1987

Familia

Dina Cocea

Vlad

Alexa Visarion

1987

Condamnat la libertate

Ion Bălan

Mihnea Rodeanu

C-tin Codrescu

1983

Spectacol „Eminesciana”

     

1987

A douăsprezecea noapte

W. Shakespeare

Sebastian

Dragoş Galgoţiu

1986

George Dandin

Molière

Adrian

Dana Dima

1986

Moş Teacă

Valentina Teclici Vlad Vasiliu

Ordonanţa

Dansator

Marius Popescu

1984

Greutatea omului

Tudor Popescu

Personaj

C-tin Codrescu

1984

O noapte furtunoasă

I.L. Caragiale

Ipingescu

George Custură

1984

Politica III

T. Mănescu

Fiul

C-tin Codrescu

1982

Frunzele amăgitoarei neputinţi

Iosif naghiu

Horaţiu

Gh. Militineanu

1989

Invenţia secolului

T. Mănescu

Iacob

Mihai Lungeanu

1991

Logodnicele aterizează la Paris

Marc Camuletti

Robert

Marius Popescu

1992

Pălăriile doamnei Olga

Tudor Popescu

Victor

George Motoi

1992

O seară la Union

după I.L. Caragiale

Mitică

Victor Moldovan

1989

Şi bunica dansează rock

Ion Manoliu

Prietenul

Mihai Lungeanu

1985

Pînda

Ion Bălan

Un personaj

C-tin Codrescu

1993

Noaptea Brîncoveanului

Titu Constantin

Boier

George Motoi

1988

Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşe

H. Lovinescu

Abel

Mircea Marin

1998

O zi de odihnă

Valentin Kataev

Musafirul

Marius Popescu

1991

Mantaua

Gogol

Şeful

Funcţionarul

Mihai Mălaimare

1991

Medievalele - colaj

 

7 personaje

Anca Florea

1992

Clovnii - colaj

 

Clovnul negru

Mihai Mălaimare

2001

Comedia erorilor

W. Shakespeare

Al II-lea negustor

Attilo Szabo

1997

Neînţelegerea

Albert Camus

Andrei

Anca Cismaru

2002

Caragiale... fantasticul

după I.L. Caragiale

Povestitorul

C-tin Codrescu

1996

Spitalul special

Iosif Naghiu

Doctorul

Anca Cismaru

2001

Salonul nr.6

după A.P. Cehov

Directorul

Sorin Militaru

1996

Puricele în ureche

Georges Teydeau

Directorul

Servitorul

Marius Popescu

2001

Tartuffe

Molière

Cleant

Dominic Dembinschi

2002

Don Huan

Molière

Statuia

Anca Colteanu

1996

Chira Chiralina

după Panait Istrati

Tatăl

Cătălina Buzoianu

2000

Mediterana

după Panait Istrati

Mai multe roluri

Cătălina Buzoianu

2004

Lady Di

Tanislav Zajec

Clientul

Dan Tudor

2001

Moartea unui comis voiajor

Artur Miller

Charlie

C-tin Codrescu

1993

Cocoşul negru

Vasile Voiculescu

Îngerul

Emil Mîndru

2003

Marina

Valeria Moreti

Tatăl Marinei

Radu Nechifor

2001

Zăpezile de altă dată

D. Solomon

EL

Cristina Rîpeanu

2004

Woyzeck

Gheorg Buchner

Doctorul

Radu Apostol

2000

Jocul Ielelor

Camil Petrescu

Saru sineşti

Anca Cismaru

2005

Năzdrăvanul occidentului

Jonathan Synge

Tatăl

Villi Perveli

2001

Dănilă Prepeleac

Basmul lui I. Creangă de George Apostol

Dănilă

Attila Szabo

2006

Antigona

după Sofocle

Crainicul

Emmanuel Ray

1989

Papa se lustruieşte

Spiros Melas

Frizerul

Marius Popescu

1992

Pîinea şi circul

Aurel storin

Directorul

Victor Moldovan

1997

Gluga pe ochi

Iosif naghiu

Max

Iosif Naghiu

1999

Romeo şi Julieta

W. Shakespeare

Capulet

Ion Mirceoagă

1997

Edith Piaf

Mia Cuţitaru

Bărbatul

Nicolae Ivănescu

2006

Moara cu noroc

După Ioan Slavici

Lică Sămădăul

Anca Cismaru

2005

Recital de poezie

Jeacques Prévert

Spectacol de muzică şi poezie

 

George Ţoropoc

2004

Maria Tănase

Pasarea măiastră

Spectacol după viaţa

Mariei Tănase

El

Adriana Trandafir

2007

Amintiri din copilarie

dupa Ion Creanga

Stefan Apetrei

Nicolae Poghirc

Limbi străine:

engleză, franceză – nivel mediu

Aptitudini:

mobilitate fizică şi interioară (adaptabilitate), scrimă, cascadorie, dans, rezistenţă la stres (muncă cu grad înalt de dificultate), responsabilitate, pasionat de profesie şi de munca în echipă

JoomShaper