MONICA IVAȘCU

monica-zugravu-ivascu24 august 1972, Brăila
Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Studii

1992-1996 - Universitatea de Arte "Luceafărul" Bucureşti, Facultatea de Teatru, secţia actorie, clasa profesor George Motoi

Teatrul Maria Filotti, Brăila (angajată din 1993):

Ludmila - ”Schimb urgent...trei surori” de Nagle Jackson, regia Lucian Sabados, 2016

Iuliana - ”Acasă la tata” de Mimi Brănescu, regia Radu Nichifor, 2015 

Matilda, mama lui Calogero - "La grande magia", regia Radu Nichifor, 2015

Alice Postic – telefonista maestrului Rocher, notar- “Papagalița și curcanul” de Robert Thomas , regia Radu Nichifor, 2013

Eva“Cheek to Cheek” de Jonas Gardell , regia Alexandra I. Popescu , 2012

Aneta Duduleanu - "Gaițele" de Alexandru Kiritescu, regia Radu Nichifor, 2012  

Pavlina Stavreva - "Sufletul. Puncte de veghere" după Dimitre Dinev, regia Radu Afrim, 2009
Locatara, Soţia, Doamna A, Casiera - "Identităţi" după 7 piese de teatru scurt de Dumitru Solomon, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2009
Augustine - "8 Femei" de Robert Thomas, regia Radu Nichifor, 2008
Doamna Bergman - „Deşteptarea primăverii" de Frank Wedekind, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2007
Smaranda – "Amintiri din copilărie" după I. Creangă, regia Nicolae Poghirc, 2007
Ana - „Moara cu noroc" după Ioan Slavici, regia Anca Cismaru, 2006
Femeia, satul – "Ultimul câmp" de D. Harrower, regia Peter Kerek, 2006
Femeia, care de obicei, nu vorbeşte mult – „Tăblia de la marginea patului" de Mimi Brănescu, regia Radu Nichifor, 2005
Emma - „Feriţi-vă de femeile măritate" de Eugène Labiche, regia Bujor Macrin, 2002
Infirmiera - „Jocuri erotice cu mortul din balcon" de Ray Cooney, regia Dan Tudor, 2003
Marina - "Marina" de Valeria Moretti, regia Radu Nichifor, 2003
Marghioliţa - „Peatra din casă" de V. Alecsandri, regia Mircea Valentin, 2002
Un mac - „Micuţa Dorothy" muzical de Silvia Kerim şi Marius Ţeicu, regia Migry Avram Nicolau, 2002
Anişoara – "Sosesc deseară" de T. Muşatescu, regia Mihai Bisericanu, 2002
Drac, Croitoreasă, Ileana, Spălătoreasă, Slugă, Bolnava, Copila, Salbă de Mărgăritare –„Caragiale...fantasticul" după I.L. Caragiale, regia Constantin Codrescu, 2001
Minodora, Dochia, Gafiţa - „Baltagul" de Mihail Sadoveanu, regia Anca Cismaru, 2001
Ea – "Zăpezile de altădată" de D. Solomon, regia Cristiana Râpeanu, 2001
Personaj colectiv - „Salonul nr. 6" după A.P. Cehov, regia Sorin Militaru, 2001
Luciana - „Comedia Erorilor" de W. Shakespeare, regia Szabó Attila, 2001
Mariana - „Tartuffe" de Molière, regia Dominic Dembinski, 2001
Catty – "Amor...ah, mor" , regia Moshe Yassur, 2000
Amalka - „Garden Party" de W. Havel, regia Szabó Attila, 2000
Marieta, Neranţula-copil, Fiica lui Solomon Klein – „Mediterana" după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu, 2000
Julieta - „Romeo şi Julieta" de W.Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 1999
Anuşka - „Jocul de-a vacanţa" de M. Sebastian, regia Dorina Urmaciu, 2000
Domnişoara Forsythe - „Moartea unui comis voiajor" de Arthur Miller, regia Constantin Codrescu, 2000
Maria – "Neînţelegerea" de A. Camus, regia Anca Cismaru, 1998
Ziţa - „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Mircea Daneliuc, 1997
Monica – "Împărăţia Soarelui" de I. Bălan, regia Bujor Macri, 1997
Dra Cucu – "Steaua fără nume" de M. Sebastian, regia Alexa Visarion, 1998
Monica - „Clubul adolescenţilor" de Ion Bălan, direcţia de scenă Bujor Macrin, 1997
Evdochia - „Spitalul special" de I. Naghiu, regia Anca Cismaru, 1996
Dana - „Blestemul Sânzienelor" după Fănuş Neagu, regia George Motoi, 1997
Dora – "Profesorul de franceză" de T. Muşatescu, regia George Motoi, 1996
Margareta - „Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu, regia George Motoi, 1996
Kaga – "Soldăţelul de plumb" de D. Capoianu, regia Bujor Macrin, 1996
Nuntaş, personaj colectiv - „Chira Chiralina" după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu, 1996
Iulia Stepanovna - "Tarara Bumbia" după A.P.Cehov, regia Alexa Visarion, 1996
Kristin – "Domnişoara Iulia" de A. Strindberg, regia Anca Cismaru, 1996
Niculina - „Maidanul cu dragoste" de G.M. Zamfirescu, regia Grigore Gonţa, 1995
Ortensia - „Hangiţa" de Carlo Goldoni, regia Bujor Macrin, 1995
Daniel – "Nota zero la purtare" de O. Sava şi V. Stoenescu, regia Marius Popescu, 1995
Cock – "Acum cumetrei Gurton" de W. Stevenson, regia Bujor Macrin, 1994
Zâna - „Cocoşul negru" după Victor Eftimiu, regia Emil Mandru, 1993
Emily Webb - „Oraşul nostru" de Thornton Wilder, regia Victor Moldovan, 1993
Matei - „Noaptea Brâncoveanului" de Titu Constantin, regia George Motoi, 1992

Limbi străine
engleză (mediu), franceză (mediu), italiană (mediu)


JoomShaper