LILIANA GHIŢĂ

FullSizeRender

contact: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Studii

Licenţiată în Artă Teatrală, specializarea Actorie, U.N.A.T.C. Bucureşti

 

 

 

 

Roluri în alte teatre 2012 – 2017

Maggie Folan - "Regina frumuseții din Leenane" de Martin McDonagh, regia: Vlad Cristache, 2017, Teatrul "Jean Bart" Tulcea

Emmi Kovacs - "Ali: Frica mănâncă sufletul" de Rainer Werner Fassbinder, regia: RADU JUDE, 2016, Teatrul Apollo 111, Bucuresti

Halina - ”Între noi e totul bine” de Dorota Maslowska, regia: RADU AFRIM, 2015, Teatrul Național București

Elke Tomason - "Hoţi" de Dea Loher, regia: RADU AFRIM, 2014, Teatrul Naţional Bucureşti

"Muzichia la Afrim", regia RADU AFRIM, 2012, Cafe Godot, În cadrul Festivalului International al artelor spectacolului muzical "Viața e frumoasă", ediția a V-a, 8-18 noiembrie 2012, spectacol unic realizat cu actorii din țară care cântă în spectacolele lui Radu Afrim

Rebekka - "In curand vine timpul" de Line Knutzon, regia RADU AFRIM, 2012, Teatrul "Regina Maria" Oradea

Iuliana - "Acasa la tata" de Mimi Branescu, regia: Dan Chiriac, 2012, Teatrul "Jean Bart" Tulcea

Teatrul Maria Filotti Brăila 1988 - 2016

Sora Aloysius Beauvier - "Îndoiala" de John Patrick Shanley, regia: Eugen Gyemant, 2014

Valentina Nikolaevna/Bunica – „Casa” de Evgheni Griskovet, regia: Sanziana Stoican, 2013

Margareta - "Cheek to cheek" de Jonas Gardell, regia : Alexandra Iulia Popescu, 2012

Hecuba - "Sandros" de Katalin Thuroczi, regia : Sorin Militaru, 2012

Aase - "Peer Gynt" de Henrik Ibsen, regia Vlad Cristache, 2010

Mamy - "8 Femei" de Robert Thomas, regia Radu Nichifor, 2009

Sladka Srebreva - "Sufletul. Puncte de veghere" după Dimitre Dinev, regia RADU AFRIM, 2009

Martha - "Cui i-e frică de Virginia Woolf" de Edward Albee, regia Mircea Cornişteanu, 2008

Vanessa - "Mai cântă o dată, Sam!" de Woody Allen, regia Bogdan Drăgulescu, 2007

Doamna Fedder, mama lui Muriel – „O zi desăvârşită pentru peştii banană" după o idee de J. Salinger, regia Iris Spiridon şi Alexandru Lustig, 2007

Hippolyta, Titania - "Visul unei nopţi de vară" William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, 2006

Mătuşa Anna – "Adam Geist" de Dea Loher, regia RADU AFRIM, 2005

Elvira Kotessman - Femeia care, cu siguranţă, creşte pisici - "Tăblia de la marginea patului" de Mimi Brănescu, regia Radu Nichifor, 2004

Băla – "Povestea unui înger" dramatizare după "La Lilieci" de M. Sorescu, regia Camelia Hâncu, 2004

Kathie Lee - "Lady Di" de Tomislav Zajec, regia Dan Tudor, 2004

Bunica - "Woyzeck" de Georg Büchner, regia Radu Apostol, 2004

Madame de Montreuil - "Madame de Sade" de Yukio Mishima, regia Szábo István, 2003

Camerista - "Jocuri erotice cu mortul din balcon" de Ray Cooney, regia Dan Tudor, 2003

Mama lui Paulie – "Drept ca o linie" de Luis Alfaro, regia Radu Apostol, 2002

Adelaida – "Sosesc deseară" de Tudor Muşatescu, regia Mihai Bisericanu, 2002

Calul Dracului şi Mama lui Abu–Hassan - "Caragiale...fantasticul" de I.L.Caragiale, regia Constantin Codrescu, 2002

Emilia, soţia lui Aegeon, stareţă la Efes – "Comedia erorilor" de William Shakespeare, regia Szábo Attila, 2001

Dariuşka – "Salonul nr. 6" de A.P.Cehov, regia Sorin Militaru, 2001

Ea – "Zăpezile de altădată" de D. Solomon, regia Cristiana Rîpeanu, 2001

Doamna Pernelle – "Tartuffe" de Moliere, regia Dominic Dembinski, 2001

Madame Adèle, Doamna Goldenberg, Mistinguette, alte roluri – "Mediterana" după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu, 2000

Doica – "Romeo şi Julieta" de William Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 1999

Veta – "O noapte furtunoasă" de I.L.Caragiale, regia Mircea Daneliuc, 1998

Deţinuta şefă - "Blestemul Sânzienelor" de Ion Manoliu, după o idee de Fănuş Neagu, regia George Motoi, 1997

"S-a dus să moară puţin" - recital de versuri Marin Sorescu, regia George Motoi, 1997

Fräulein – "Gaiţele" de Alexandru Kiriţescu, regia George Motoi, 1997

Maria Vasilievna Voiniţkaia - "Tarara – Bumbia", după "Duhul Pădurii" şi "Unchiul Vania" de A. P. Cehov, regia Alexa Visarion, 1996

Matuşa Tincuţei, Corifea, Patroana bordelului - "Chira Chiralina", scenariu de Cătălina Buzoianu după Panait Istrati, regia Catalina Buzoianu, 1996

Ana – "Ultima oră" de M. Sebastian, regia George Motoi, 1995

Vecina – "Maidanul cu dragoste" de G.M. Zamfirescu, regia Grigore Gonţa, 1995

Lona Hessel – "Stâlpii societăţii" de Henrik Ibsen, regia Cătălin Naum, 1995

Jacques mama – "Jacques sau supunerea" de Eugen Ionescu, regia Grigore Gonţa, 1994

Marie – "Profesorul îndrăgostit" de H. Bahr, regia Bujor Macrin, 1993

Mathilde Webb – "Oraşul nostru" de T. Wilder, regia Victor Moldovan, 1993

Reporter TV – "Brăila '93", spectacol de divertisment, regia George Motoi, 1993

Pinuccia – "Furnici" de A. Nicolaj, regia Victor Moldovan, 1992

Olga – "Pălăriile doamnei Olga" de Tudor Popescu, regia George Motoi, 1992

Doamna Caragiale – "O seară la Union" scenariu după I.L.Caragiale, regia Victor Moldovan, 1992

Maggie Scott - "Napoleon era fată" prelucrare de Sică Alexandrescu, regia Marius Popescu, 1991

Doamna de Brie, actriţa (în piesă Dorimène) – "Jourdain cel scrântit" de Mihail Bulgakov, regia Mihai Lungeanu, 1991

Suciu – "Invenţia secolului" de Tudor Popescu, regia Mihai Lungeanu, 1990

Miţa Baston – "D'ale carnavalului" de I. L. Caragiale, regia Mihai Lungeanu, 1990

Felice – "Bădăranii" de C. Goldoni, regia Marius Popescu, 1989

Suzanne Brissard - "Martorii se suprimă" de Robert Thomas, regia Mircea Marin, 1989

Bunica – "Şi bunica dansează rock" de Ion Manoliu, regia Mihai Lungeanu, 1989

Ana – "Patima", dramatizare de Timotei Petride, după "Ion" de Liviu Rebreanu, regia Mircea Marin, 1988

Majkutova – "Şapte martori" de Peter Karvaš, regia Anca Florea, 1988

Teatrul ”Aureliu Manea” Turda (1982-1988)

Luisella - "Nobili de ocazie" ("Mizerie şi Nobleţe") de Eduardo Scarpetta, regia Virgil Andrei Vâţă, 1988

Fanta - "Visul unei nopţi de iarnă" de Tudor Muşatescu, regia Marin Aurelian, 1988

Claudia Mutti - "Ultima cursă" de Horia Lovinescu, regia Nicu Gheorghe, 1987

"Inter arma silent musae" - Spectacol de poezie, regia Andrei Mihalache, 1987

Guillemette - "Farsa jupanului Pathelin", versiunea românească: Tudor Arghezi, regia T.Th. Ciupe, Traian Săvinescu, 1986

Ţic - Ţic - "Vrăjitorul din Oz" de Silvia Kerim, regia Nicu Gheorghe, 1986

Ghighi - "Un suflet romantic" de Tudor Popescu, regia Andrei Mihalache, 1985

Agnessa Pavlovna - "A optsprezecea camilă" de Samuil Alioşin, regia Andrei Mihalache, 1985

Safta - "Chiriţa în provincie" de Vasile Alecsandri, regia Ioan Pitaru, 1985

Cumnata - "Ciudatul rol al întămplării" ("Tanţa Şi Costel") de Ion Băieşu, regia Andrei Mihalache, 1984

Miss Prism - "Ce înseamnă şă fii onest" de Oscar Wilde, regia Marin Aurelian, 1984

Prinţesa Madeleine - "Motanul încălţat" de Constantin Cubleşan, regia Andrei Mihalache, 1984

Agripina - "Cinci romane de amor" ("Dreptul la ipocrizie") de Teodor Mazilu, regia Andrei Mihalache, 1984

"Cugete frumoase, poetice faceri" - spectacol de poezie, regia Andrei Mihalache, 1984

Ziţa - "O noapte furtunoasă" de I.L.Caragiale, regia Ioan Pitaru, 1984

Miluţa - "Transmitem în direct" de Tudor Popescu, regia Andrei Mihalache, 1982

Teatrul Național București

"Danton" de Camil Petrescu, regia Horia Popescu, 1975

Teatrul de Stat Constanța

"Ifigenia în Taurida" de Euripide, regia Gheorghe Jora, 1973

"Isabella, trei caravele și un mare mincinos" de Dario Fo, regia Ion Maximilian, 1973

"Neînțelegerea" de Albert Camus, regia Andrei Belgrader, 1973

Roluri interpretate în facultate

Musafira - ”O musafiră neobișnuită” de Kosztolanyi Deszo

Sânziana Hangan - ”Arta conversației” de Ileana Vulpescu

Fraulein - ”Gaițele” de Alexandru Kirițescu

Helen - ”Picătura de miere” de Shelagh Delaney”

Veta - ”O noapte furtunoasă” de I.L. Caragiale

Liubov Andreevna - ”Livada de vișini” de A.P. Cehov

Nastia - ”Azilul de noapte” de Maxim Gorki

Eveline Schilling - ”Evaziunea lui Gabriel Schilling” de Gerhart Hauptman

Harita Ignatieva Ogudalova - ”Fata fără zestre” de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski

Iulia - ”Domnișoara Iulia” de August Strindberg

Regina - ”Oamenii cavernelor” de William Saroyan

FILM

Doamna Racoviță - "Imi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari", regia: Radu Jude, director de imagine: Marius Panduru, 2017

Tanti Leana  - ”Inimi cicatrizate”, regia: Radu Jude, director de imagine: Marius Panduru, 2015

Doctoriţa - "O faptă bună", regia: Andrei Gruzsniczki, director de imagine: Radu Aldea, 2014

Mama Manuelei - "Despre oameni si melci", regia: Tudor Giurgiu, director de imagine: Vivi Drăgan Vasile, 2011

 

RECLAME

Bunica - "Primavara la Selgros", regia: Iulia Rugina, director de imagine: Radu Aldea, 2013

 

Experienţă profesională

2005-2007: Director Artistic al Teatrului „Maria Filotti" Brăila

1988-2016: Teatrul „Maria Filotti" Brăila

1982-1988: Teatrul de Stat Turda

1975-1982: Ansamblul Tineretului Bucureşti, Grupul de teatru „Eveniment"

1974-1975: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale" Bucureşti

1972-1974: Teatrul Dramatic Constanţa

Experienţă didactică

2004-2006: Profesor la Catedrele de „Arta actorului", "Euritmie" şi „Estetica şi teoria spectacolului de teatru" - Liceul de Artă „Hariclea Darclée", Brăila

1993-1995: Preparator universitar la Universitatea „Constantin Brâncoveanu", Brăila, Facultatea de Teatru, specializarea Actorie, clasa prof. Victor Moldovan

Participari la workshop-uri

2007 (9-12 octombrie): Limbajul corporal in teatrul pentru copii, workshop pentru actori, condus de Valeria Frabetti si Andreea Buzzetti, Compania LA BARACCA, Bolognia – Italia

2007 (23 iulie – 18 august): In cautarea teatrului existential, atelier conceput si condus de prof. Dr. David Esrig. CURSURI ABSOLVITE : 1. De la cuvant la actiune, conditie a teatrului modern, condus de prof.dr. David Esrig, Director al Academiei de arta dramatica Athanor - Germania

2. Clownerie si teatrul modern (Metoda Jacques Leccoq), condus de Walter Anichhofer - Salzburg, profesor la Academia de arta dramatica Athanor - Germania

3. Biomecanica lui Meyerhold (Metoda Alexei Lewinski), condus de Rainer Dobernig - Viena, profesor la Academia de arta dramatica Athanor - Germania

4. Limbajul si expresia corpului in teatrul modern (Metoda Etienne Decroux), condus de Yves Marc - Paris, profesor la Academia de arta dramatica Athanor – Germania

Atelierul a fost finalizat cu spectacolul "Întâmplări din realitatea imediată" după Max Blecher şi "Pagini bizare" (Pâlnia şi Stamate) după Urmuz. Rolul interpretat : Mama lui Blecher.

2006 : (28 noiembrie - 3 decembrie): In cautarea teatrului existential, atelier interdisciplinar de cercetare si perfectionare in arta scenica,sustinut de prof.dr. David Esrig de la Academia de arta dramatica Athanor - Germania.
2006: (11-20 aprilie) STAND-UP COMEDY, workshop iniţiat şi condus de actorul Radu Gheorghe

2005: Teatrul antic in viziune contemporana, workshop condus de Emmanuel Ray, Franta

1995: Expresia corporala a actorului contemporan, workshop condus de Johnston Scott, Scotia

PREMII SI DISTINCTII SPECIALE

Premiul pentru cea mai bună actriță, pentru rolul Maggie Folan din spectacolul "Regina frumuseții din Leenane" de Martin McDonagh, regia Vlad Cristache, la Festivalul Internațional al Teatrelor de Studio si de Forme Noi, Pitești, editia a XXII-a, 4-11 noiembrie 2018

Nominalizare pentru cea mai buna actriță și Premiul pentru cel mai bun spectacol pentru rolul Maggie Folan din spectacolul "Regina frumuseții din Leenane" de Martin McDonagh, la Festivalul Internațional de Teatru Oradea- FITO ediția a VI-a, Festivalul de Teatru Scurt, editia a XXIV-a, Oradea, 23-30 septembrie 2018

Premiul Revistei VIP, categoria Teatru, pentru spectacolul ”Între noi e totul bine”, regia: Radu Afrim, Teatrul Național București 2015

Diplomă de Onoare, Secţiunea Teatru Film, pentru distribuţiile de succes din repertoriul teatral şi cinematografic naţional, onorate cu profesionalism şi dăruire. Gala Premiilor Culturale Brăilene, Ediţia a - III - a, 2013

DIPLOMA DE ONOARE, pentru performanta deosebita in Arta Actorului, recunoscuta la nivel national, acordata de Ministerul Culturii si Patrimoniului National, in cadrul Galei Premiilor Culturale Brailene, editia I, 27 ianuarie 2012

Premiul pentru cea mai buna actrita intr-un rol principal, pentru rolul Sladka Srebreva din spectacolul "Sufletul. Puncte de veghere", regia Radu Afrim, la Festivalul International de Teatru ATELIER, Baia Mare, editia a XIX-a, 2011

Premiul pentru cel mai bun spectacol strain "Sufletul. Puncte de veghere", regia Radu Afrim, la Festivalul Internațional de Teatru de la Shumen, Bulgaria, 14 mai 2011

- Premiul publicului pentru cea mai bună actriţă într-un rol principal (rolul Elvira Kotessman din spectacolul „Tăblia de la marginea patului" de Mimi Brănescu, regia Radu Nichifor), acordat cu prilejul sărbătoririi Zilei Mondiale a Teatrului, Brăila, martie, 2006

- Premiul pentru cea mai bună interpretare feminină (rolul Mama din spectacolul „Drept ca o linie" de Luis Alfaro, regia Radu Apostol), acordat de Consiliul Judeţean Brăila cu prilejul sărbătoririi Zilei Mondiale a Teatrului, Brăila, martie, 2003

- Premiul Special al Juriului pentru implicarea în problemele acute ale contemporaneității, originalitatea și expresivitatea mijloacelor artistice, la Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediția a XIV a, 12-20 noiembrie 2002, Brașov, pentru spectacolul “Drept ca o linie“ de Luis Alfaro, regia Radu Apostol 2002

- Premiul Special al Juriului pentru cel mai bun spectacol la Festivalul Național “Teatru-Imagine“, ediția a VII a, 13-23 octombrie 2002, Târgu-Mureș, pentru spectacolul “Drept ca o linie“ de Luis Alfaro, regia Radu Apostol 2002

- Nominalizare la Gala UNITER, 8 aprilie 2002, Premiu pentru Debut – regie pentru spectacolul “Salonul nr. 6“ de A. P. Cehov, regia Sorin Militaru 2002

- Premiul pentru spectacol de comedie, Gala Absolvenților UNATC 1-11 iunie 2002, pentru spectacolul “Zăpezile de altădată“ de Dumitru Solomon, regia Cristiana Rîpeanu 2001

1999         

- Marele premiu al Festivalului Național de Teatru, București, 23-30 noiembrie pentru spectacolul“Chira Chiralina“, după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu 1997

- Premiul Special al Juriului la Festivalul de Teatru Piatra Neamț, ediția XII, 18-26 mai, pentru spectacolul “Chira Chiralina“, după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu 1996

- Propunere pentru nominalizările Galei UNITER pentru „Cea mai bună actriţă a anului 1998", rolul VETA din spectacolul „O noapte furtunoasă" de I.L. Caragiale, regia Mircea Daneliuc

1989

- Premiul pentru Interpretare feminină la Gala Națională de Teatru “Femeia-erou în dramaturgia contemporană“, Brăila, ediția a II a, pentru rolul BUNICA din spectacolul “Și bunica dansează rock“ de Ion Manoliu, regia Mihai Lungeanu 1989

- Premiul pentru cel mai bun spectacol 1989

- Diploma Comitetului Județean al Femeilor Brăila 1989

- Premiul pentru Interpretare feminină la Gala Naţională de Teatru „Femeia- erou în dramaturgia contemporană", Brăila ediţia a II-a, pentru rolul BUNICA din spectacolul „Şi bunica dansează rock" de Ion Manoliu, regia Mihai Lungeanu 1989

- Premiul I la Festivalul Artei și Creației Studențești Iași, pentru rolul FEMEIA din spectacolul “Grog“ de Valeriu Sârbu, și spectacolul “Ritualuri“, regia Petre Marin 1981

- Premiul I și Premiul de interpretare feminină la Festivalul de Teatru Istoric Târgoviște pentru spectacolul “Balade“ de Dominic Stanca și Mihai Moldovan, regia Grigore Popa 1981

- Premiul I pentru Regie la Festivalul Spectacolelor de Teatru pentru Tineret Costinești 1980

- Premiul de interpretare feminină pentru rolul GABRIELA din spectacolul “Convorbirile tovarășului Alexandru“ de Dumitru Solomon, regia Petre Marin 1980

- Premiul I la Festivalul de poezie “M. R. Paraschivescu” pentru spectacolul “Floare-naltă, floare albă” 1979

- Premiul Special al Juriului la Festivalul Internațional al Teatrelor de Tineret “Dani Mladog Teatra“ – Zagreb – Iugoslavia 1976

- Premiul pentru Interpretare feminină pentru rolurile FEMEIA CU BALOANE din spectacolul “A opta zi dis-de-dimineță“ de Radu Dumitru și BOCITOAREA din spectacolul “Închinarea lui Pintea cel Viteaz“ de Dominic Stanca, regia Grigore Popa și Yvonne Podoleanu 1976

- Diplomă de Onoare pentru merite excepționale în activitatea cultural-artistică a municipiului Constanța 1974

- Premiul I la Festivalul cultural-artistic al elevilor pentru rolul CATERINA din spectacolul “Marele fluviu își adună apele“ de Dan Tărchilă 1974

- Premiul II la Festivalul de poezie “Testament-literar“, Târgoviște 1974

- Premiul III secțiunea recitări, la Festivalul cultural-artistic al elevilor, pentru recital “Marin Sorescu“ 1974

PARTICIPĂRI LA FESTIVALURI ȘI TURNEE

-Între noi e totul binede Dorota Masłowska, regia Radu Afrim

Festivalul Teatrului de Comedie București,  festCO, ediția a XVI-a, 20-27 mai 2018 (26 mai 2018)

Festivalul Teatrului  Național "Ștefan Iordache" Caracal, 30 aprilie 2017

Festivalul de Dramaturgie Wroclaw, Polonia, 1-2 decembrie 2016

Festivalul "Toma Caragiu" Ploiești, 3 noiembrie 2016

Festivalul de Artă Contemporană, Pulzart, Sf. Gheorghe, 18 septembrie 2016

Festivalul "Zilele Comediei", Brașov, 11 mai 2016

Turneul Teatrului Național București la Chișinău, 23-24 martie 2016

-“Regina frumuseții din Leenanede Martin McDonagh, regia Vlad Cristache

Festivalul Internațional al Teatrului de Studio și de Forme Noi, ediția a XXII -a, Pitești, 3-11 noiembrie 2018

FEST(in) pe Bulevard, București, ediția a VI-a, 12-21 octombrie 2018 (17 octombrie 2018)

Festivalul de Teatru "Tragos", ediția a XVI-a, 1-11 octombrie 2018 (5 octombrie 2018)

Festivalul Internațional de Teatru Oradea - FITO, ediția a VI-a,  Festivalul de Teatru Scurt, ediția a XXIV-a, 23-30 septembrie 2018 (25 septembrie 2018)

-Îndoiala“de John Patrick Shanley, regia Eugen Gyemant

Festivalul de la Piatra Neamț, Pledez pentru TINE(ri), ediția a XXVII-a, 11-22 octombrie 2015           (15 octombrie 2015, Sala Mare)

Turneul Teatrului "Maria Filotti" la București, Teatrul Odeon, Sala Studio, 22 aprilie 2015

-“Casa“de Evgheni Griskovet și Anna Matison, regia Sânziana Stoican

Turneul Teatrului "Maria Filotti" la București, Teatrul Nottara, Sala Studio, iunie 2014

-“Sufletul. Puncte de veghere“ după „Eine Heikle Sache, die Seele” de Dimitre Dinev, regia Radu Afrim

Festivalul de Teatru Toma Caragiu - Mari Spectacole, Ploiești, 9-13 noiembrie 2011, ediția I

(duminică, 13 noiembrie 2011, Casa de Cultură a Sindicatelor Ploiești)

Festivalul Internațional de Teatru Atelier, ediția a XIX -a, Baia Mare, 12-18 iunie 2011

Turneul Teatrului "Maria Filotti" la Shumen-Bulgaria, parteneriat cultural cu Teatrul "Vasili Drumev",14 mai 2011

BITEI  Bienala Teatrului "Eugene Ionesco", ediția a IX-a, 20-30 mai 2010, pentru o lume mai bună

Festivalul Internațional al artelor scenice, (marți 25 mai 2010 la Centrul de Cultură și Artă "Ginta Latina")

- “O zi desăvârșită pentru peștii banana“ după J.D. Salinger, regia Iris Spiridon și Alexandru Lustig

Festivalul de Teatru Piatra – Neamț, ediția a XXII a, 21-31 octombrie 2007, Secțiunea Pledez pentru Tine(ri)

-“Visul unei nopți de vară“ de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, Festivalul Internațional de Teatru “Zile și nopți de teatrul European la Brăila“, ediția a II a, 9-17 septembrie 2006

-“Adam Geist“ de Dea Loher, regia Radu Afrim

GayFest – București, ediția a III a 2006, 31 mai 2006

Festivalul Internațional de Teatru – Chișinău, Republica Moldova, ediția a VII a, “Între Orient și Occident“, 24 mai 2006

Festivalul de Dramaturgie Contemporană – Brașov, ediția a XVII, 17-25 noiembrie 2005

-“Madame de Sade“ după Yukio Mishima, regia Szábo István

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la Silistra-Bulgaria, parteneriat cultural cu Teatrul “Sava Dobroplodnîi“, 31 mai – 3 iunie 2004

Festivalul de Dramaturgie Contemporană – Brașov, ediția a XV a, 14-21 noiembrie 2003

-“Jocuri erotice cu mortul din balcon“ după Ray Cooney, regia Dan Tudor

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la Silistra-Bulgaria, parteneriat cultural cu Teatrul “Sava Dobroplodnîi“, 31 mai – 3 iunie 2004

Festivalul Național de Comedie, Galați, ediția a XV a, 10-19 octombrie 2003

Festivalul Concurs Național de Teatru “Tragos“, Tulcea, 26-29 octombrie 2003

-“Lady Di“ de Tomislav Zajec, regia Dan Tudor

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la București, Teatrul de Comedie, Sala Studio, 26 mai 2004

-“Woyzeck“ de Georg Büchner, regia Radu Apostol

Festivalul Internațional “Lovitură de teatrul…Coup de Théâtre…a Bucharest“, București, Teatrul Odeon, 20 martie – 7 aprilie 2004

-“Drept ca o linie“ de Luis Alfaro, regia Radu Apostol

Festivalul Internațional de Teatru “SKAMPA07“, ediția a IX a, 25-30 octombrie 2007, Eibasan-Albania “Theatre of Sensation“

Festivalul Internațional de Teatru BITEI – 2003 – (Bienala Teatrului Eugène Ionesco), Teatru fără frontiere, ediția a V a, 22-31 mai 2003

Gala Premiilor UNITER pentru anul 2002, ediția a XI a, 7 aprilie 2003 – Nominalizare pentru Debut Marius Manole (pentru rolu Paulie)

Festivalul Național de Teatru “I. L. Caragiale“, ediția a XII a, 30 noiembrie – 7 decembrie 2002, București – Secțiunea “Teatrul de la miezul nopții“

Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediția a XIV a , 12-20 noiembrie 2002, Brașov

Festivalul Național “Teatru Imagine“, ediția a VIII a, 13-23 octombrie 2002, Târgu-Mureș

-“Sosesc deseară“ de Tudor Mușatescu, regia Mihai Bisericanu

Festivalul Internațional de Umor “Constantin Tănase“ – Vaslui, ediția a XIX a, 5 octombrie 2006

Festivalul Național de Comedie, ediția a XIV a, 21-30 octombrie 2002, Galați

-“Salonul nr. 6“ de A. P. Cehov, regia Sorin Militaru

Festivalul Internațional de Teatru, Bienala Teatrului “ Eugène Ionesco“ (BITEI). Planeta Cehov, ediția a VI a, 21-28 mai 2004, Chișinău

Gala Premiilor UNITER pentru anul 2001, ediția a X a - Nominalizare pentru Debut Sorin Militaru (pentru regia spectacolului)

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la București, 6 decembrie 2001

-“Tartuffe“ de Molière, regia Dominic Dembinski

Festivalul “ Molière-n cartier“, 6-12 decembrie 2001, București

Festivalul Național de Comedie, ediția a XIII a, 5-14 noiembrie 2001, Galați

-“Zăpezile de altădată“ de Dumitru Solomon, regia Cristiana Rîpeanu

Topul stagiunii 2000-2001, alcătuit de 20 de critici de teatrul bucureșteni: două nominalizări pentru      “Cea mai bună piesă românească contemporană reprezentată

Festivalul Național al Teatrelor de Studio, ediția a V a, 19024 noiembrie 2001 Pitești

Gala Absolvenților UNATC, 1-11 iunie 2001

-Mediterana după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu

Festivalul Național de Teatru, București, 12-19 noiembrie 2000

Festivalul Dramaturgiei Românești, ediția a IX a, Timișoara, 3-8 octombrie 2000

Festivalul Internațional de Teatru Butrinti 2000, Albania, 4-10 septembrie 2000 Marsilia, Franța, 19-20 noeimbrie 1999

Întâlnirile Internaționale ale Teatrului Mediteraneean, ediția a IX a, Marsilia, Franța 28-30 mai 1999

-Chira Chiralina“ după Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu

Marsilia, Franța, 12-13 noiembrie 1999

Festivalul de Teatru Clasic, ediția a IV a Arad, 4 -11 octombrie 1998

Festivalul Național de Teatru București, 23-30 noiembrie 1997

Festivalul Dramaturgiei Românești, ediția a VII a Timișoara, 2-8 octombrie 1997

Festivalul de Teatru, Sibiu, 6-8 iunie 1997

Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediția a XI a Brașov, 19-27 octombrie 1996

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la București, 31 mai – 1 iunie 1996

Festivalul de Teatru, ediția a XII a Piatra Neamț, 18026 mai 1996

-“ O noapte furtunoasă“ de I. L. Caragiale, regia Mircea Daneliuc

Festingal ‘98, Galați, 8-17 octombrie 1998

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la București, 26-27 mai 1998

Blestemul Sânzienelor“ de Ion Manoliu, regia George Motoi

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la București, 6-7 decembrie 1997

Jacques sau supunerea“ de Eugene Ionesco, regia Grigore Gonța

Festivalul Național de Teatru “I.L. Caragiale“, ediția a V a, București, 29 octombrie – 6 noiembrie 1994

-“Edith Piaf“ (“În vârtejul norocului“)

Gala Națională a Recitalurilor Dramatice, ediția a IX a, Bacău, 21-25 mai 1991

-“Dale Carnavalului“ de I. L. Caragiale, regia Mihai Lungeanu

Turneul Teatrului “Maria Filotti“ la Cahul, Republica Moldova, 1990

-Și bunica dansează rock de Ion Manoliu, regia Mihai Lungeanu

Turneul Teatrului Maria Filotti la Plevna, Bulgaria, 1988

-Șapte martori de Peter Karvas, regia Anca Florea

Turneul Teatrului Maria Filotti la București, 1988

-A opta zi dis-de-dimineață de Radu Dumitru, regia Grigore Popa

Festivalul Internațional DANI MLADOG TEATRA, Zagreb, Iugoslavia, mai 1976

-Închinarea lui Pintea cel Viteaz de Dominic Stanca, regia Grigore Popa

Festivalul Internațional DANI MLADOG TEATRA, Zagreb, Iugoslavia, mai 1976

 


JoomShaper